Gündemİzmir Haberleri

İzmir dikkat: Aşı olmayanlara flaş açıklama!

Koronavirüs vaka sayıları artışa geçti. İzmir’de de artan vakalar sonrası uyarı yapıldı. Kentte yoğun bakımda yatanların yüzde 80’inin aşısız olduğu belirtildi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Birimi Sorumlusu Dr. Nagihan Altıncı Karahan aşı konusunda uyarı yaparak, “Aşınızı olun. Eylül boyunca bu servise gelen hastaların yüzde 80’i aşısız” açıklamasında bulundu.

Yoğun bakım servisinde tedavi gören hastalardan 47 yaşındaki Osman Coşkun ise, “Aşı olacaktım ama oğlumu farklı bir kente yerleştirdik ve bu işlerle ilgilenirken aşı olmayı ihmal ettim. Aşı olacaktım ama fırsat bulamadığım için olmadım. Şimdi yoğun bakımdayım. Çok zor bir hastalık. Herkes aşısını olsun” dedi.

Karahan, şu ifadeleri kullandı:

“Eylül ayı boyunca koronavirüs yoğun bakım servislerine yatan hastaların yüzde 80’i aşısız ya da aşı programını tamamlayamamış kişiler. Geri kalan yüzde 20 ise aşılı ancak bu yüzde 20’lik rakam yanıltıcı olmasın. Bu kişilerin bir kısmı eşlik eden yandaş hastalıklar nedeniyle genel durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye getirilmiş ya da başka bir işlem için hastaneye müracaat ettiğinde yapılan kontrollerde PCR testi pozitif olan kişiler. Aşısız kişilerin hastalığı çok ağır geçirdiğini görüyoruz.

“İçinde bulunduğumuz süreçte hastaların dikkatimizi çeken belli özellikleri var. Birincisi genç hastalar olması. 20-40 yaşları arasında aşısız çok hasta gördük ve bunların bir kısmını maalesef kaybettik. İkinci olarak hamile hastaları çok görüyoruz. Bu hastalar da bebeği koruma adına aşı olmayan kişilerden oluşuyor. Ben aşılanmanın bireysel olmadığına inanıyorum.”