Gündemİzmir Haberleri

İzmir depreminin ardından flaş açıklama! Eğer önlem alınmazsa…

İzmir'de 30 Ekim tarihinde meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. 116 vatandaşımızı kaybettiğimiz depremin ardından hasarlı binaların yıkımı da devam ediyor. Ege Hafriyatçılar Kooperatifi Başkanı Bekir Arduçlu, kentteki hafriyat sahaları ve moloz döküm alanlarının yetersiz olduğu iddia etti. Arduçlu, "Eğer önlem alınmazsa İzmir'in her yerinde önümüzdeki günlerde moloz göreceğiz. İnsanlar buldukları boş arazilere molozları dökecekler. Her bölgede geri dönüşüm tesisi kurulmasını öneriyoruz" dedi.

İzmir, 30 Ekim tarihinde saat 14.51’de 6.9 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Büyük depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. 116 vatandaşımızı kaybettiğimiz depremin ardından hasarlı binaların yıkımı da devam ediyor. Ege Hafriyatçılar Kooperatifi Başkanı Bekir Arduçlu, kentteki hafriyat sahaları ve moloz döküm alanlarının yetersiz olduğu iddia etti. Arduçlu, “Eğer önlem alınmazsa İzmir’in her yerinde önümüzdeki günlerde moloz göreceğiz. İnsanlar buldukları boş arazilere molozları dökecekler. Her bölgede geri dönüşüm tesisi kurulmasını öneriyoruz” dedi.

‘ÖNLEM ALINMAZSA İZMİR’İN HER YERİNDE MOLOZ YIĞINI GÖRECEĞİZ’

Kemalpaşa’daki döküm yerinin yetersiz olduğunu ileri sürerek geri dönüşüm tesisleri kurulması gerektiğini ifade eden Ege Hafriyatçılar Kooperatifi Başkanı Bekir Arduçlu, “Asıl deprem, bu binalar yıkıldıktan sonra olacak. Sabah kalktığımızda nerede boş bir arazi varsa orada moloz yığını göreceğiz. Eğer önlem alınmazsa İzmir’in her yerinde önümüzdeki günlerde moloz göreceğiz. İnsanlar buldukları boş arazilere molozları dökecekler. Zaten bu durum kanayan bir yaraydı. Bir kanser var ve bu kanseri sadece ağrı kesiciyle durduramayız. Ciddi bir yıkıntımız var. Problemli binalar yıkılacak ama bunun nereye döküleceğini kimse bilmiyor” dedi.

İzmir’deki depremin ardından ciddi anlamda moloz sorununun gündeme geldiğini söyleyen Arduçlu, “Döküm sorunlarımız var. 50’ye yakın acil binanın dökülmesi için Kemalpaşa’da bir döküm yeri açıldı. Buradaki molozların içerisinde özel ziynet eşyalarının da olduğunu biliyoruz. Dökülen bu alanda kıymetli eşyalar savcılık tarafından araştırılacak. 500’den fazla yıkılacak bina var. Onlar için döküm yeri yok. Bununla ilgili Büyükşehir Belediyesi temsilcileri ve ilçe başkanlarıyla toplantılar yaptık. İzmir’de deprem öncesinde de moloz döküm alanının olmaması büyük bir sorundu.

Bu depremle birlikte bu sorun ciddi boyutlara ulaştı. Bizim önerimiz, her bölgede geri dönüşüm tesisinin kurulmasıdır. Bu malzemeleri tekrar ekonomiye kazandırmamız gerekiyor. İzmir’de Seferihisar’daki geri dönüşüm tesisi haricinde bir tesis yok; ki o da bu molozların sadece beton kırığı olan kısımlarını alıyor, ancak binalarda her çeşit malzeme var. Döküm yeri olarak ise şu anda Kemalpaşa’daki döküm yeri haricinde herhangi bir döküm yeri yok” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu