DepremlerGündem

İzmir depremini önceden tahmin eden Prof. Dr. Naci Görür’den flaş açıklama!

Elazığ’da saat 14.09’da 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 6.9 büyüklüğündeki İzmir depremini önceden tahmin eden Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ depremini yorumladı.

Deprem uzmanı Prof. Görür Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saat 14.09’daki son depremin geçtiğimiz büyük Elazığ depreminin artçısı olabileceğine dikkat çekti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde deprem için açıklama yaptı. Depremin 11,57 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Valilikten yapılan açıklamada, Sivrice merkezli 4.1 büyüklüğündeki deprem nedeniyle tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunularak, “Şükür ki, ilimizde herhangi bir olumsuzluk olmamıştır” ifadelerine yer verildi.

İSTANBUL DEPREMİ İÇİN TARİH VERDİ

Her defasında üzerinden 21 yıl geçen Marmara depremi hakkında beklentilerini de açıklayan Görür, İstanbul’un 99 depremi Marmara’nın altındaki kabuğa yüklenen stres normalde 250 senede birikecek olan enerji 45 sn’de bu kabuğa enjekte edildiğini ve yer kabuğunun daha fazla dayanabilecek durumda olmadığına dikkat çekiyor. Görür’e göre, maksimum 30 sene içerisinde İstanbul’da deprem olma olasılığı yüzde 64.