Gündemİzmir Haberleri

İzmir depreminden acı haber! Tekerlekli sandalyeli kişi su altında kalarak can verdi

İzmir'de meydana gelen 6.6. büyüklüğündeki depremden acı haberler gelmeye devam ediyor. Deprem nedeniyle Sığacık'ta deniz yükseldi. Denizin yükselmesiyle tekerlekli sandalyeli bir kişi su altında kalarak hayatını kaybetti. Sığacık Mahallesi Muhtarı Yaşar Keleş, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle Sığacık’ta deniz yükseldi. Denizin yükselmesiyle tekerlekli sandalyeli bir kişi su altında kalarak hayatını kaybetti. Sığacık Mahallesi Muhtarı Yaşar Keleş, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. BBC Türkçe’ye konuşan Keleş, tekerlekli sandalyedeki bir kişinin deniz yükseldiği sırada su altında kalarak hayatını kaybettiği bilgisini verdi.

Sığacık Mahallesi Muhtarı Yaşar Keleş, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Bizim mahallede teyzemiz, elinde büyüdük sayılır. Tekerlekli sandalyedeydi. Deprem olunca evden tekerli sandalyeyle çıkardılar. O an deniz geldi, herkes panik içerisindeydi, onun da tekerlekli sandalyesi devrildi. Koşturduk, kaldırdık, kurtardık ama su yutunca kurtaramadık. Biz kurtardıktan sonra bir müddet nefes alıyordu, ambulansı aradık ama gelemedi, nasıl gelsin ambulans, her taraf deniz içinde. Kollarımızda öldü. Ambulans gelemedi, denizin içinde kaldık. Suyun gelmesi ve geri çekilmesi neredeyse yarım saat sürdü. Başka suya kapılan da oldu ama ölmedi. Hala su çekiliyor, geri geliyor.”

“TEKRAR DEPREM OLURSA DENİZ TAŞAR MI DİYE ENDİŞE İÇİNDEYİZ”

Sığacık’ta denize 300 metre mesafede oturan Nilgün Aklar da, evin içinde tencerelerin çerçevelerin düştüğünü, bahçeye çıktıklarını anlattı:

“Ufak birer çanta hazırladık. Bahçede oturuyoruz. Sahilde deniz taştı. Kale içinin oraları su basmış, bizim iki sokak öteye kadar su gelmiş. Bahçeden dışarı çok çıkamıyoruz, mecbur kalırsak gitmeye hazırız. Şimdi tekrar çekilmiş deniz, oraya yürüyerek gidip gelen gençler var çevrede. Tekrar deprem olursa, tsunami demeyeyim de tekrar deniz taşar mı diye endişe içindeyiz. Arabamıza yakın duruyoruz, çanta hazırladık, araba bahçenin dibinde. İlaçlarımızı, suyumuzu, maskemizi aldık. Şimdilik bekliyoruz bir şey olur mu diye ama burada herkes bizim gibi. 100 metre kadar içeri girmiş su.”

Aklar elektriklerin de kesik olduğunu söyledi.

“İçeri girip televizyon zaten açamıyoruz, telefonlar için de harici şarj cihazları var, oraya bağladık ama ne kadar dışarıda kalırız, içeri girer miyiz, bu geceyi dışarıda mı geçiririz bilmiyoruz.”

Sığacık’ta ulaştığımız bir başka kişi de Kale içi ve marina bölgesinin depremden sonra su altında kaldığını, elektrik olmadığı için dışarıyla erişimlerinin zorlaştığını söylüyor.