DepremlerGündemİzmir Haberleri

İzmir depreminde yıkılan Doğanlar ve Rıza Bey apartmanıyla ilgili çarpıcı gerçek!

İzmir'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde yıkılan Doğanbey ve Rıza Bey apartmanıyla ilgili çarpıcı gerçek ortaya çıktı. Söz konusu 2 apartman hakkında ilçe belediyesinin 2012 ve 2018 yıllarında ‘çürük’ raporu verdiği ortaya çıktı. İddiaya göre, apartman sakinleri evden çıkmamak için rapor alınmasını kabul etmediler.

İzmir’de 30 Ekim tarihinde saat 14.51’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde çok sayıda bina yıkıldı. Bayraklı’da bulunan ve depremde yıkılan Doğanbey ve Rıza Bey apartmanıyla ilgili çarpıcı gerçek ortaya çıktı. Söz konusu 2 apartman hakkında ilçe belediyesinin 2012 ve 2018 yıllarında ‘çürük’ raporu verdiği ortaya çıktı. İddiaya göre, apartman sakinleri evden çıkmamak için rapor alınmasını kabul etmediler. Ayrıca Rıza Bey Apartmanındaki ev sahiplerinden bazıları evlerini satarak taşındı.

EVLERİNDEN ÇIKMAMAK İÇİN RAPORU KABUL ETMEDİLER

Düzenlenen raporlarda her iki binanın da deprem riski taşıdığı belirtilirken, apartman sakinlerinin uyarıldığı iddia edildi. Bina sakinlerinin talebi üzerine Doğanlar Apartmanı hakkında düzenlenen rapor sonrasında iddiaya göre yetkililer, Dokuz Eylül Deprem Uygulaması’ndan rapor alınmasını tavsiye etti. Bunun üzerine konuyu değerlendirmek üzere zemin kattaki kafede toplanan apartman sakinleri anlaşmaya varamadı. Bazı daire sakinleri rapor alınması konusunda görüş bildirirken, bazılarının ise evlerinden çıkmamak için rapor alınmasını kabul etmediği, yaşanan tartışmaların ardından da o raporun alınmadığı ileri sürüldü.

‘ARKADAŞLARIM TEHLİKELİ OLDUĞU İÇİN EVLERİNİ SATTI’

Rıza Bey apartmanının hemen arkasındaki binada yaşayan İrfan Güneş, “Ben de çürük raporunun verildiğini duydum. Daha sonrasında güçlendirme yapılmış ve mantolama ile bu iş kapatılmış. Zor bir durum. Allah insanlara yardım etsin. Mantolama yapıldıktan sonra insanlar oturmaya devam etmişler. Sonuçta bina doluydu. Bizim binamızda da hasar var ama küçük düzeyde. Bunlar yapıyla alakalı kusurlardır” dedi.

Bölgede yaşayan vatandaşlardan Mehmet Kaplan, “2012 yılında çürük raporu alınmış ama ona rağmen oturanlar vardı. Bu binada oturanlar büyük ihtimalle bu raporu biliyordu ama çoğu da kiracıydı ev sahibi değildi. Aşağı katlarda tadilat yapıldı. Güzellik salonu ve dükkanlar vardı. Onlardan kaynaklanmış olma ihtimali de var” diye konuştu.

Rıza Bey apartmanının yakınında oturan Bedri Onur, “Binanın çürük raporu varmış. Hatta orada oturan birkaç tane arkadaşım vardı onlar tehlikeli olduğu için evlerini satıp gittiler. Bu binanın dayanıksız olduğunu biliyorlardı. Güçlendirme oldu ama fayda etmeyince satıp gittiler. Değerli, merkezi bir yer ama binalar güçlü değil” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu