Gündemİzmir Haberleri

İzmir depreminde yıkılan binalarla ilgili flaş tutuklama kararı!

İzmir'de 30 Ekim saat 14.51'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. Depremde yıkılan binalarla ilgili gözaltına alınan ve aralarında müteahhitlerin de bulunduğu 9 kişiden 7'si tutuklandı.

İzmir, 30 Ekim saat 14.51’de 6.9 büyüklüğündeki bir depremle sarsıldı. Yaşanan depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. Depremin ardından yıkılan binaların müteahhitleri ve fenni mesulü kişilere yönelik soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Yağcıoğlu Apartmanı’nın müteahhidi Ş.A, fenni mesul O.A., Cumhuriyet Sitesi B ve C bloklarının fenni mesulü E.İ., Yılmaz Erbek Apartmanı’ndaki marketin sahibi R.Y., market yapı sahibi M.Y. ile Yılmaz Erbek Apartmanı fenni mesulü N.B., Emrah Apartmanı fenni mesulü T.A., Doğanlar Apartmanı’nın müteahhidi Ç.D., Rızabey Apartmanı’nın müteahhidi H.H.Ö. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Müteahhitlerin savcılıkta verdikleri ifadede, “Biz o zamanın şartlarına göre inşaat yaptık” dedikleri ortaya çıktı.

7 KİŞİ TUTUKLANDI

9 şüpheliden, Ş.A., O.A., M.Y., N.B., T.A., Ç.D. ve H.H.Ö. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, E.İ. ve R.Y. ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Öte yandan, rahatsızlığı nedeniyle hastanede bulunan yıkılan Emrah Apartmanı’nın müteahhidi Hayati Uzun ve oğlu Bora Uzun’un da tedavilerinin ardından gözaltına alınacağı belirtildi.