Afyonkarahisar haberleriİzmir Haberleri

İzmir depremi için uyarılarda bulunan uzmandan o illere korkutan açıklama!

İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremi 10 yıldır uyaran Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye'nin gelecek depremler haritasını çıkararak o illere uyarılarda bulundu. İşte Prof. Ercan'ın o iller için yaptığı tespitler...

İzmir’de meydana gelen şiddetli depremi senelerdir uyaran Prof. Dr. Ahmet Ercan, tutarlı deprem tahminleriyle tanınıyor.

10 YILDIR UYARIYOR

İzmir’deki son depremi de 10 yıldır söylüyor. Hatta depremden 12 ve üç gün önce de uyarı yaptığını belirtiyor. Daha önce yine Foça-Karaburun-Midilli üçgeninde olacağını söylediği deprem 2017’de oldu. “O çok büyük bir deprem değildi. O dönem İzmir bir depremi hasarsız atlatarak güvenli bir alana girdi. Fakat son dönemde Sisam’ın üzerinde jeofizik bilgiler yığılmaya başlamıştı” diyor.

“ASLINDA BENİ EN ÇOK DİNLEYEN İZMİRLİLER”

Peki bu uyarılara rağmen İzmir’deki bu yıkımı önlemek için yapılabilecek bir şey var mıydı? Prof. Dr. Ahmet Ercan bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Üç gün önce yapılacak bir şey yoktu tabii. Uzun vadede yapılması gereken işler bunlar. Aslında beni en çok dinleyenler İzmirliler. Şehrin çevresini saran dağlara yerleşim yapılması gerekiyordu. Yapıldı da.” Ercan sözlerine şöyle devam etti;

“BALÇOVA, BUCA…”

“Örnek vermek gerekirse kuzeydeki Yamanlar Dağı. 99’dan beri yaptığım açıklamalar sonucunda, dağ şimdi toplu konutlarla dolu. Ayrıca Güney’deki Dikmen Dağı. Aydın yolu, Balçova, Buca… ‘Bunlar sağlam yerler, buralara yerleşin’ dedim. İnsanlar buralara yerleşmeye, toplu konutlar yapmaya başladı. Bu sayede aslında can kaybı bir miktar azaldı.”

“DENETLENMEYEN MİMARİLER”

En büyük hatanınsa Bayraklı’da yapıldığını söylüyor Ercan: “Bir süre önce Meles civarında, 1850’de kurumuş olan Halkapınar Gölü üzerinde, yani Bayraklı tarafında yapılaşma başladı. Göl üzeri noktaların yapılaşmaya açılması, idam ipine başını geçirmek gibi bir şeydir. Yaptığımız jeofizik araştırmalarda buranın zemininin çamur niteliğinde olduğunu görmüştük. Burada bina yapabilmek için gerekli temelin en az 86 metre olması gerektiğini bulmuştuk. Bir yapının temeli bu kadar olmayacağına göre… Orada Karadeniz mimarisiyle sığ bir temel üzerine yerleşim başladı. Ayrıca bugün yıkılan yapılar mühendislik hizmeti alınmayan, denetlenmeyen mimarilerdir.”

Ercan verdiği son dakika bilgilerinde bu vesileyle bir bina yapılmadan önce mutlaka bir jeofizik mühendisine sorulması, zeminin yapılaşmaya uygun olup olmadığının belirlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Prof. Dr. Ercan İzmir depreminden 3 gün önce yaptığı açıklamada Sisam fayı için uyarılarda bulunmuştu. Şimdi de Türkiye’nin birçok yerini her an gelebilecek şiddetli depremler için uyarıyor.

Bu şekilde yapılmayan, bu depremle riskli hale gelen pek çok binanın şu an kurtulmuş olsa da daha küçük bir depremde bile yıkılabileceğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Tabii tüm bunlar halkın gelir seviyesiyle ilgili. Gelişmiş ülkelerde çok daha büyük depremlerde bile yıkım olmuyor. Bir ülkede ekonomi ne kadar gelişmişse, depremlerde yaşanan can kaybı o kadar az olur.”

O İLLER DİKKAT

Daha önce pek çok kez İstanbul’daki büyük depremin 2045’te gerçekleşebileceğini, ancak hata payının 5-10 yıl olabildiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın verdiği bilgiler ışığında önümüzdeki 100 yıl içinde öngördüğü bazı şiddetli depremler şöyle:

Gemlik-İznik: 7.8
Kuzey Marmara-İstanbul-Tekirdağ: 6.3-6.7 ve 7.2
Mudanya-Manyas: 7.5
Kocaeli-Adapazarı-Düzce-Bolu: 7.4
Çankırı-Kastamonu: 6.9
Amasya-Tokat: 7.2
Erzincan-Tunceli: 7.5
Erzurum-Kars-Ardahan: 7.3
Ermenistan-Gürcistan: 7.2
Bingöl-Muş: 6.9
Ağrı-Iğdır-Çaldıran: 7.5
Van-Erciş: 6.5
Diyarbakır: 6.8
Hakkâri-Şırnak-Yüksekova: 7.2
Hatay-İskenderun: 7.2
Osmaniye-Adana-İçel-Karataş: 6.3
Kaş-Finike: 6.9
Afyon-Beyşehir-Isparta-Burdur: 6.8
Rodos-Fethiye: 7.2
Gökova-Marmaris-Bodrum-Muğla: 7.1
Bergama-Çandarlı-Dikili: 7.1