Gündem

İzmir'de Koton çalışanları eylem yapıyor!

İzmir Alsancak’taki Koton mağazasının önünde çalışanlar eylem yapıyor. Eylemcilerin pankartlarında ‘Mobbinge hayır’, ‘Yaşaşın onurlu mücadelemiz’ gibi yazılar yazıldığı görüldü. 

Mağazalardan Türkiye genelinde 70, İzmir’de de toplamda 14 işçinin işten çıkarıldığı öne sürülürken, Alsancak’ta bulunan firmanın mağazası önünde bir araya gelen işçiler durumu protesto etti. İşten çıkartılan işçiler içinse açıklamayı Türk-İş’e bağlı Koop-İş Sendikası yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Koop-İş İzmir Şube Başkanı Umut Başyayla, firmanın çalışanlara yönelik yazılı bir açıklama yayımladığını ifade ederek, uygulamalarının bir kısmına son vereceğini duyurduğunu aktardı. Başyayla, işveren ile sorunların çözümü için masaya oturmak istediklerini ifade ederek, “Arkadaşlarımız işe geri alınana kadar da mücadeleye devam edeceğiz. Buradan işvereni bir kez daha uyarıyor; yanlışından vazgeçmeye, işten çıkardığı arkadaşlarımızı işe geri almaya ve sorunların çözümü için sendikamızla diyalog kurmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Son zamanlarda Koton markasıyla ilgili çalışanların paylaştığı bilgiler Koton markasının çalışanlarına gösterdiği ilgiyi ortaya çıkarmıştı. Özellikle insanların çalışma ihtiyaçlarını bildikleri için az ücret ve çok işçilik politikası ile ilerleyen Koton markasına Twitter’da büyük bir tepki vardı. İnsanlar tepkilerini #KotonBoykot etiketiyle gündeme sokmuşlardı. 

NE OLMUŞTU?

Koton’da çok sayıda işçinin işine son verildi. Telefonla aranan işçilere işten çıkarılmalarının gerekçesi olarak sunulan ise ne ekonomik kriz ne de küçülme oldu.

Koton çalışanları sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldı.

Koop-İş Sendikası’nın son bir ayda en az 1200 Koton işçisini örgütlemiş olduğu belirtiliyor.

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşan işçilerin aktardığına göre; kasada işlem yaparken yönetici tarafından telefonla aranarak tazminatsız şekilde iş akdinin feshedildiği söylenen kasiyerler bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı