İzmir Haberleri

İzmir'de karnından 20 kilogram ağırlığında kitle çıktı!

İzmir’in Konak ilçesinde Tunç Demirel isimli 53 yaşındaki adam, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine şiddetli karın ağrısı şikayetiyle başvurdu.

20 KİLOGRAMLIK KİTLE BELİRLENDİ
Yapılan tetkiklerde karın bölgesinde anormal biçimde büyümüş kitle olduğunu tespit eden Opr. Dr. Ahmet Er, hastayı ameliyata aldı. Er ve ekibi, Demiral’ın karın bölgesinden 85 santimetre uzunluk ve 40 santimetre kalınlığındaki 20 kilogramlık kitleyi çıkararak hastanın sağlığına kavuşmasını sağladı.

93 KİLODAN 73 KİLOYA DÜŞTÜ
Tunç Demirel, yaptığı açıklamada, özellikle son bir yıldır kilo vermesine rağmen, karnındaki kitle nedeniyle hayli sıkıntılı günler yaşadığını söyledi. Doktorlar “Karnında büyük bir kitle var” dediği zaman onlara inanamadığını belirten Demirel, şu değerlendirmede bulundu: “Vücudumda 20 kiloluk bir kitleyle yaşadığımı bilmiyordum. Sağ olsun doktorumuz Ahmet Bey, ameliyatla ilgili tüm riskleri anlattı. Ben de ameliyat olmayı kabul ettim. Şu an hayattaysam ve nefes alıyorsam onun sayesindedir. Ameliyattan sonra nefes almam, konuşmam değişti. Artık tansiyon ve yüksek nabız problemim kalmadı. Karnımı tutmadan yürüyorum. Bir kuş gibi hafifledim. Hastaneye 93 kilo ağırlığında geldim, ameliyatın ardından 73 kiloya düştüm.”

“DÜŞÜNEMEMİŞTİM”
Nilgün Demirel de eşinin karnındaki kitle nedeniyle hayat kalitesinin her geçen gün azaldığını, eylül ayından beri evden çıkmakta zorlandığını aktardı. Eşinin risklerinden dolayı ameliyat olmaktan korktuğunu anlatan Demirel, “Ahmet Bey bu konuda eşime psikolojik destek de vererek onu ameliyata hazırladı. Ben eşimin karnında 20 kilogram bir ağırlık taşıdığını düşünmemiştim. Ameliyatı çok başarılı geçti. Eşim ve ailemiz yeniden doğmuş oldu. Daha önce hayat bizim için durmuş gibiydi ama şimdi yaşama yeniden bağlandık.” ifadelerini kullandı.

DOKTORU KONUŞTU
Opr. Dr. Ahmet Er de kitlenin karın içi yağ dokusundan kaynaklanan, bazen kötüleşebilen tümörden kaynaklandığını ifade ederek, “Bu kadar büyük kitleyi görünce tüm ameliyat ekibi şaşırdı. Her yeri sarmıştı. Hastanın böbreğini kaybetmemesi için çok dikkat ettik. 85 santimetre uzunluğunda 40 santimetre yüksekliğindeki kitleyi 3 parça halinde çıkardık.” dedi. Er, Demirel’in sağlığına kavuştuğu ameliyata, kalp damar cerrahisi, üroloji ve anestezi bölümü ile ameliyathanede görevli sağlık çalışanlarının destek verdiğini söyledi.

Başhekim Prof. Dr. Ali Gürbüz de hastanelerinin her türlü ameliyatın yapıldığı “A grubu” bir sağlık merkezi olduğunu, bu tür cerrahi gerektiren hastaları, multidisipliner yaklaşımlarla sağlıklarına kavuşturduklarını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu