İzmir Haberleri

İzmir'de indirimli toplu ulaşım saatlerine yeni düzenleme önerisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı toplantısı oldukça hareketli geçti. Olağan meclis toplantısının ilk oturumu Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti. Meclis toplantısında çöp tesisi, kentteki su bedelinde yapılacak indirim, toplu ulaşım saat konusunda değişiklik, ihale önergeleri noktasında gerçekleşen tartışmalar yaşandı. Ayrıca AK Parti Grubu’ndan ulaşım konusunda 2 öneri geldi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’dan kentin bekleyen projeleri için Ankara’ya gitme sözü aldı.

SOYER: İZMİR’DE ALGI YARATILIYOR

Ödemiş, Kiraz ve Beydağ bölgesinde gerçekleştirilecek çöp tesisi toplantıda gündeme geldi. Cumhuriyet Halk Partili (CHP) ve AK Partili meclis üyeleri arasında çöp sorunu üzerinden uzunca bir tartışma yaşandı. Karşılıklı diyaloglar sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “İzmir’de bir çöp sorunu var algısı yaratılıyor. Böyle bir şey yok. Harmandalı’da en büyük çöp tesisini kuruyoruz. 15 Mayıs’ta ÇED raporunu aldık. 2 hafta içinde 100 gün içinde elektrik santralini kuracağımızın bilgisini verdik. Ödemiş ile ilgili uyarınız için teşekkür ediyorum. Varsa bir ihmal gereğini yapacağız. 2020 yılında mutlaka Ödemiş’te bu tesisi hizmete açacağız. O vakit Kiraz’ın yaşadığı sorun da tam tersine dönmüş olacak. O nedenle biraz daha sabır rica ediyorum. Çünkü gecikmiş bir süre var ortada. Bu süreci hızlandıracağız.” dedi.

TESİSLER OLSUN, SORUN OLMADIĞINI KONUŞURURUZ

Soyer sonrasında AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal konuştu. Hızal, “Bu tesisler olduğunda çöp sorunu olmadığını konuşuruz. Ama şu an için İzmir’de bir çöp sorunu vardır. Çöp sorunu bir algı değildir” cevabını verdi. Soyer bir kez daha açıklama yaptı ve “Ne kadar yıllık bir gecikmesinden sonra 15 Mayıs’ta ÇED geldi. Ne kadar gecikmeden sonra geldi biliyor musunuz? Gaz hattı döşeme işlemi tamamlanmıştı. Neyse bu çok geniş bir mesele. Ödemiş’i 2020’de tamamlayacağız” diye konuştu. Önerge oy çokluğuyla kabul edildi.

AK PARTİ’DEN O İHALEYE YANIT

Belediye yetki sınırları içinde olan meydan, bulvar, cadde ve ana yolların süpürülmesi, yıkanması ve temizlenmesi için iş makinesi ve araç kiralanması noktasında ihale yapılması gündeme geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu önergenin direkt olarak oylanmasını savundu. AK Parti ise maddenin komisyona gönderilmesi gerektiğini öne sürdü. AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin Denizli’den transfer ettiği Erhan Çalışkan bu noktada söz aldı.

AK Partili Çalışkan, “Her mecliste bir ihale konusu Plan Bütçe Komisyonuna gitmeden meclisten gidiyor. Siz bir daha gelmeyecek demiştiniz. Bir kanunda olmayan bir şey yollamıyoruz ki. Biz ihalelerle ilgili komisyon dışında bilgi alamıyoruz. Komisyonlar bilgi alabilmemiz için var. Biz bürokratlardan bilgi almak istiyoruz. Burada bir paragraf okuyorsunuz bitiyor. Ben Denizli Belediyesi’nde başkan yardımcılığı yaptığım dönemde hiçbir ihaleyi komisyona göndermeden geçirmedik. Bir kez oldu CHP’li meclis üyeleri kürsünün önünde tepki gösterdiler. Bu bizde adet ve gelenek haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ise, “Sadece zaman nedeniyle bir sıkışıklık var. Burada sizlerin takdirine sunularak geçiliyor. Meclisten bilgi esirgemek niyeti söz konusu değil” açıklamasında bulundu. Önerge daha sonra Plan Bütçe Komisyonuna gönderildi.

Ayrıca, oturuma AK Partili Hamit Nişancı’nın da katılması dikkat çekti. 1999-2004 ve 2004-2009 yılları arasındaki iki dönem boyunca Anavatan Partisi (ANAP) çatısı altında Seferihisar’da belediye başkanlığı yapmış olan Nişancı geçtiğimiz günlerde AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli tarafından yerel yönetimlerden sorumlu il başkan yardımcılığına atanmıştı. Nişancı bu sıfatıyla meclis toplantısına katıldı. Nişancı ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e karşı 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde iki kez seçim kaybetmişti. 2009 yılında Seferihisar Belediye Başkanı seçilen Soyer ANAP adayı Nişancı’yı geride bırakarak ilk kez başkan olmuştu. Nişancı bir sonraki 2014 seçimlerinde ise bu kez AK Parti adayı olarak CHP’li Soyer’in karşısına çıktı. Soyer yine galip geldi. Soyer Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Nişancı’yı meclis sıralarında görünce, “AK Parti il başkan yardımcısı oturumu takip etmeye gelmiş, hoş gelmiş” dedi. İki rakibin yıllar sonra bu noktada karşılaşması ilginç bir tesadüf oluşturdu.  

FLAŞ ÖNERİ! KONAK’TAN CANLI YAYIN YAPALIM!

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde konuşan AK Partili Hüsnü Boztepe, “Biz şu an canlı yayın yapmıyoruz. Canlı yayını düzeltelim. Canlı yayın yapıyorsak Konak Meydanı üzerinden vatandaşlar izlese çok güzel olacak” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ise görevlilere, “Bunu yapabiliyor muyuz arkadaşlar?” şeklinde sordu. Soyer onay alınca yeni uygulamanın yapılabileceğinin sinyalleri verildi.

SU İNDİRİMİ KONUSU

Geçtiğimiz günlerde kentteki su bedelinde indirim yapılacağının duyurulmasına değinen Boztepe, “Su indirimi yaptınız. Teşekkür ediyoruz. Yalnız bu yüzde 10 indirim olmuyor. Elimde bir fatura var. 29 TL’lik su bedeli var. Gelen toplam tutar 86 TL’dir. Gelen indirim 29 TL üzerinden oluyor. Gelen fatura 86 değil 83 TL gelecek. Bu katı atık bedelleriyle toplana toplana büyüyor. İzmir halkı sanmasın ki fatura yüzde 10 indirimli gelecek! Her ilçe bedelleri farklı farklı topluyor. Büyükşehir olarak bunun önüne geçebiliriz” dedi. Başkan Soyer de, “İzmir halkı sanmasın o para bizim cebimize giriyor!” cevabını verdi.

AK PARTİ VE VE CHP ARASINDA ANKARA DİYALOĞU

CHP’li Meclis Üyesi İlhan Dal, “İktidar partisine mensup arkadaşlar hep destek verecekleri noktasında açıklamalarda bulunuyor. Ben de ilçem adına bir şey rica ediyorum. Buca metrosunun yapımı noktasında bize destek olsunlar” dedi. “Ankara’ya beraber gideceğiz” diyen Başkan Soyer AK Parti sıralarına dönerek Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’a “Değil mi başkanım? Buca metrosu için Ankara’ya beraber gideceğiz değil mi?” ifadelerini kullandı.  

Dal sözlerini sürdürürken, “Her seçim döneminde AK Partili adayların ilk taahhüdü Buca Cezaevi’nin kaldırılması noktasında oluyor. Ama sonrasında cezaevi hep kalıyor” dedi. Soyer bu kez, “Özgür Bey bunun için de gideriz değil mi?” açıklamasında bulundu. Hızal tasdik edince Soyer, “Gidiyoruz. Onay aldık” diye konuştu. AK Partili Hızal da, “Yıllarca Buca’da okumuş, yerleşmiş biri olarak hassasiyetlerin farkındayım. Ama maalesef Buca’nın bu sorunların dışında çok çok daha ciddi sorunları var. Buca benim 1996’da yerleştiğim Buca olmaktan çıktı. Ciddi bir trak, yapılaşma sorunu var” dedi. Soyer ise “El birliğiyle çözeceğiz” çıkışında bulundu.

Hızal bu kez, “Elbette ki biz söylüyoruz. Biz doğru olanın yanındayız. Doğru yapılanın her zaman destekçisi olacağız. Ama yapılamayanların sorumluluğunu üstlenmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.  

İNDİRİMLİ ULAŞIM SAATLERİNE YENİ TEKLİF! O SAATLERİ DE KAPSASIN !

AK Parti Grubu kentteki muhtarların ulaşımdan bilabedel (1 kuruş) yatla yararlanması için öneri getirdi. Ayrıca AK Partili Boztepe halk taşıt uygulamasının saatlerinin değiştirilmesi yönünde bir teklifte bulundu. Boztepe, yüzde 50 indirimin sabah saatlerinde 06:00-07:00 arası akşamları da saat 19:00-20:00 arasında değil sabah 05:00 ile 07:30 ve akşam 18:00 ile 20:00 saatleri arasında uygulanması gerektiğini vurguladı. İki öneri de komisyonlara gönderildi.

Bir cevap yazın