İzmir Haberleri

İzmir'de artan uyuz vakalarına uzmanından uyarı! Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl bulaşır?

İzmir’de son zamanlarda artan uyuz vakalarının ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Akman Karakaş’tan uyarı geldi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Akman Karakaş Antalya Tabip Odası’nda düzenlediği toplantıda, uyuz hastalığının, şiddetli kaşıntı ile karakterize bir hastalık olduğunu belirtti. Peki Uyuz nasıl bulaşır? Uyuz belirtileri nelerdir? İşte uyuz hastalığı hakkında merak edilen her şey haberimizin detayında…

2018’DEN BERİ ARTIŞ VAR
Hastalığın deri temasıyla bulaştığına değinen Karakaş, özellikle geceleri artan şiddetli ve inatçı kaşıntısı olan her hastada hastalığın akla gelmesi gerektiğini dile getirdi.

Hastalığın son günlerde sıkça gündeme geldiğini aktaran Karakaş, “Kayıtlarımıza göre uyuz hastalığı görülme sıklığında 2018’den itibaren bir artış var. Bunda kış dönemi etkenleri, birlikte yaşama, kıyafetlerin, çarşafların sık yıkanmaması, hijyenik durumlar etken olabilir.” dedi. Aynı yatağı paylaşma, ortak çamaşır kullanımı gibi etkenlerin de hastalığın bulaşmasına neden olabileceğini anlatan Karakaş, hastalığın çocuklar arasında ve aile içerisinde kolayca yayıldığını ifade etti.

VAKİT KAYBETMEDEN DOKTORA GİDİN
Karakaş, hastalığın tanısının gece kaşıntısı, derinin üst tabakasında oluşan tüneller, simetrik yerleşim göstermesi gibi bulgularla konulabildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bu bulguları görenlerin vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekiyor. Uyuz hastası olanların ailelerindeki tüm bireylerin yakınmaları olsun olmasın tedaviye alınmalıdır. İlaçlar doktorunuzun önerdiği şekilde, süre ve tekrarda uygulanmalıdır. İkincil enfeksiyon ve egzama gelişmişse tedavi edilmelidir. Yıkanamayacak özellikteki giysi ve eşyaların üç günden daha uzun süre herhangi bir yerde tutulması parazitin eliminasyonu için yeterlidir. Hastalar tedavi oluyor ama kaşıntılar bir aya kadar devam edebiliyor. Dirençli vakalarda ağızdan tedavi uygulayabiliyoruz ama bu çok ender oluyor.”

İyileşme sürecinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğine değinen Karakaş, hastalığa karşı insanların da kendi tedbirlerini almaları gerektiğini bildirdi.

UYUZ HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Uyuz böceğinin insan cildine yönelik istilasına uyuz hastalığı denir. Akarların canlıların yaşadığı cildin üst katmanına girerek yumurtalarını bırakması sonucu oluşur. Uyuz hastalığı vücutta kaşıntılı döküntülerle belirti gösterir. Kaşıntı genelde el parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde cinsel bölgede belirti gösterir. Çocuklarda saçlı deride de görülebilir. 

Hastalığın bulaşması için genellikle uyuz olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın temas olması gerekiyor. Tokalaşma ya da kısa süreli sarılarak genellikle uyuz bulaşmıyor. Hastalığın bulaşmasında aile bireyleri daha çabuk etkilenebiliyor. 

Bir cevap yazın