Gündemİzmir Haberleri

İzmir Çeşme’de gemi adamlarına yapılan koronavirüsü test sonuçları açıklandı!

İzmir'in Çeşme ilçesinde bazı basın yayınları Çeşme Ulusoy Limanı'nda koronavirüse yönelik önlemlerin alınmadığı ve koronavirüs testi pozitif çıkan bir personelin çalıştırılmaya devam ettirildiği yönündeki açıklamalara Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "şu ana kadar gemilerde çalışan gemi adamlarında koronavirüse rastlanılmamıştır" denildi.

Çeşme Ulusoy Limanı’nda koronavirüse yönelik önlemlerin alınmadığı ve koronavirüs testi pozitif çıkan bir personelin çalıştırılmaya devam ettirildiği yönünde çıkan haberler üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yazılı açıklama geldi.

“45 PERSONEL KARANTİNA ALTINA ALINDI”
Açıklamada, Çeşme Ulusoy Limanı’nda rutin olarak yapılan testler sırasında 16 Mart’ta 4 gümrük memurunda yüksek ateş saptandığı belirtilerek, ”Yapılan kontrollerde bir memurda koronavirüs pozitif çıktı. Kaymakamlık nezdinde yapılan toplantıda 45 personel karantinaya alınırken tüm personelin değiştirilmesi şartıyla liman faaliyetlerinin devam edilmesine karar verilmiştir” denildi.

“KORONAVİRÜSE RASTLANILMADI”
İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında, hava limanlarında olduğu gibi, Çeşme- Trieste (İtalya) Ro-Ro hattında da sadece kargo taşımacılığı yapıldığı, yolcu veya şoför alınmadığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca gemiler, İtalya’daki Trieste Limanı’ndaki yük operasyonlarını asgari münasebet ile yapmaktadır. Gemilerin Çeşme Limanı’na gelişlerinde alınan önlemler genişletilmiş ve bu kapsamda tüm kontrolleri Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılmaktadır. Alınan bu önlemler neticesinde, şu ana kadar gemilerde çalışan gemia damlarında koronavirüse rastlanılmamıştır.

“TAVSİYELER HASSASİYETLE TAKİP EDİLMEKTEDİR”
Konu ile ilgili olarak Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından Dünya Sağlık Örgütü ile koordineli olarak hazırlanan tavsiyeler de hassasiyetle takip edilmekte ve uygulanmaktadır.”

Etiketler

İlgili Makaleler