Gündemİzmir Haberleri

İzmir Çeşme’de denizin ortasında mahsur kalan göçmenler kurtarıldı!

İdlib'te yaşanan hain saldırı sonucu Türkiye kapılarını açma kararı alarak kaçak göçmenleri engellemeyi bıraktı. İzmir'in Çeşme ilçesinde lastik bot ile Yunanistan'a geçmeye çalışan 78 düzensiz göçmen Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından denizin ortasında mahsur kaldı. Sahil Güvenlik ekipleri 78 düzensiz göçmeni kurtardı.

İdlib’te 34 askerimizin şehit olmasından sonra karar alınmış ve Türkiye sınır kapılarını açmıştı. Türkiye’nin sınır kapılarını açması üzerine göçmenlerden bazıları Edirne’deki sınır kapısına bazıları da Ege’deki sınır kapısına akın etti.

78 DÜZENSİZ GÖÇMEN KURTARILDI
İzmir’in Çeşme ilçesinden lastik bot ile Yunanistan’a geçmeye çalışan 78 göçmen, Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durdurularak geri yollandı. İddiaya göre, botlarındaki motor ve yakıtın alınması nedeniyle göçmenler denizin ortasında mahsur kaldı. Kendi imkanlarıyla Türk sınırına kadar gelmeyi başaran göçmenler, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinden yardım talep etti. Göçmenlerin çağrısı üzerine harekete geçen ekipler 54’ü Afgan, 15’i Suriye, 5’i Kongo, 2’si Irak ve 2’si de Orta Afrika uyruklu 78 düzensiz göçmeni kurtardı.