Gündemİzmir Haberleri

İzmir Çeşme’ de Camgöz Balığı Paniği! Çeşme Halkı Endişelendi!

Yaz mevsiminin gelmesiyle halk deniz kenarlarına akın etmeye devam ediyor. Sıcaklardan bunaldıkça denize giren vatandaşlar bugün İzmir’in gözde yazlık beldesi olan Çeşme’de şok bir gelişme yaşadı. Saat 18:00′ da Ilıca Halk Plajı kıyısında gezen 2 Camgöz Balığı görenleri korkuttu. Biri yaklaşık 1 metre büyüklüğünde olan ve halk tarafından Camgöz balığı olduğu tespit edilen 2 balık denize giren vatandaşları endişelendirdi. Peki Camgöz balığı nedir? İnsana zarar verir mi?

Camgöz Balığı

Bugüne kadar insanlara kesinlikle çok nadir saldıran ancak meraklılığıyla bilinen camgöz köpekbalığı, genel itibariyle deniz planktonları ile beslendikleri için zararsız canlılar arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar camgöz balığının insan etinin tadını sevmediği tespit edildi.

Halk arasında denizlerin nazik devleri olarak bilinen camgöz köpekbalığı, ağız açıklığı çok derin olsa da büyük objeleri yutamadığı için hassas olarak nitelendirilir. Camgöz köpekbalığı, balina köpekbalığının ardından dünyanın en büyük ikinci balık cinsi fakat camgözler diğer akrabaları gibi dev dişlere sahip olmadıkları gözlenmiştir.