İzmir HaberleriManşetYerel Haberler

İzmir Büyükşehir’in Oteller Projesi’nin yüzde 35’i tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Konak ile Kadifekale arasındaki tarihi aksı canlandırma hedefi doğrultusunda geçtiğimiz yıl ağustos ayında Oteller Projesi’ne start verilmişti. Oteller Projesi kapsamında Basmane’deki tarihi 6 yapının restorasyonunun şu ana kadar yaklaşık yüzde 35’i tamamlanabildi. Söz konusu projede yapılan tüm çalışmaların ise önümüzdeki 2024 yılında tamamlanacağı belirtiliyor. Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı’nın 2024 yılında tamamlayacağı Oteller Projesi kapsamındaki restorasyon çalışmaları 31 milyon 880 bin liraya mal olacak.

KONAKLAMAYA VE GÜNÜBİRLİK GEZİYE AÇILACAK

Basmane bölgesindeki Pazaryeri Mahallesi’nde 19’uncu yüzyıl geleneksel İzmir evlerinin birbirinden farklı örneklerinin karşılıklı konumlandığı tarihi sokağı canlandırdıklarını dile getiren Yapı İşleri Dairesi Başkanı Murat Yenigül “Gevrekçi Kız Sokağı olarak da anılan 945 sokakta yer alan Osmanlı dönemi sivil mimari örneklerinden 6 tarihi yapı, restorasyon ve rekonstrüksiyon uygulamaları sonunda yeniden ayağa kalkacak. Basmane bölgesinin en büyük tarihi sivil mimari örneklerinden olan Tevfik Paşa Konağı’nın da bu proje kapsamında restorasyonu yapılacak ve günümüz ihtiyaçlarına göre işlevlendirilen bu eserler konaklama, kafe ve restoran olarak halka hizmet edecek” diye konuştu.

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Tarihi Yapılar Şube Müdürlüğü’nde görevli mimar Dilara Yöndem Kayan ise “Yapıların statik taşıyıcılığını yitirmiş kısımlarını söküp özgün dokuyu esas alarak onaylı projesine göre imalatını yapıyoruz. Temel güçlendirmelerimizi yaptık. Ahşap karkasları da yenileyerek binaları ayağa kaldıracağız. Proje tamamlandığında kafe, restoran, otel ve meydan olarak İzmirlilerin kullanımına sunulacak” dedi.