Manşet

İzmir Büyükşehir Belediyesi yarışma düzenliyor: Kazanana 15 bin TL ödül verilecek!

İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi internet sayfasından yaptığı duyuru ile karikatür yarışması düzenlendiğini duyurdu. ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uluslararası Karikatür Yarışması’ başlığı ile duyurulan yarışma detaylarına göre, birinci olana 15 bin TL para ödülü yapılacak. Peki, kimler yarışmaya katılabilir? Yarışmaya son başvuru tarihi ne zaman? İşte detaylar…

İzmir Büyükşehir Belediyesi karikatür yarışması düzenliyor. Yarışma hakkında yapılan açıklamada, “Haydi karikatürcüler; Kadını güçlendirmek – dünyayı güçlendirmektir: Düşünün, çizin… Kadın hakları ve güçlenmesi üzerine düşündüğünüzde aklınıza gelenleri herkese gösterin. Karikatür yarışmamızın ilgi alanları;

Kadın ve Çevre – İktidarda ve Karar Almada Kadınlar – Kız çocuğu – Kadın ve Ekonomi – Kadınlar ve Yoksulluk – Kadınlara karşı şiddet – Kadınların İnsan Hakları – Kadınların Eğitimi

Kadının İlerlemesine Yönelik Kurumsal Mekanizmalar – Kadın ve Sağlık – Kadın ve Medya gibi konulardan esinlenebilirsiniz.” İfadeleri kullanıldı. Yarışmaya katılım için son başvuru tarihi 1 Şubat 2021 olarak açıklandı. Birinci olan yarışmacıya ise 15 bin TL ödül verileceği bildirildi.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI KATILIM KOŞULLARI

KONU: TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

1. Yarışma ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenmiş olup amatör, profesyonel tüm dünya karikatürcülere açıktır.

2. Genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren, siyasi amaca hizmet eden, kişilik haklarını ihlal eden, suç teşkil edebilecek ifadeler içeren karikatürler yarışma dışı kalacaktır.

3. Seçici kurul üyelerinin yakınları yarışmaya katılamazlar.

4. Çizim tekniği serbesttir. Yarışmacıların katılım formunu doldurması ve göndermesi zorunludur. Katılımcı, katılım formunu doldurmakla yarışmaya katılacağı karikatürün (lerin) eser sahibi olduğunu ve bu eser (ler) üzerinde haiz olduğu ve 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21.-25. madde hükümlerinde tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü naklinde yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarını münhasır olmayan basit ruhsat şeklinde herhangi bir yer, süre ve sayı kısıtlaması olmaksızın ve 3. kişilere devir hakkını da kapsayacak surette İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne lisans verdiğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu karikatürü (leri) sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde çoğaltmak ve yayınlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu peşinen beyan ve kabul eder, ayrıca belediyeden bu nedenle hiç bir şekilde bedel talep edemez.

5. Karikatürler sadece internet üzerinden belirtilen mail adresine gönderilmek suretiyle yapılacaktır. Karikatür boyutları en fazla A3 (29.7 x 42 cm)
ve 300 dpi çözünürlükte RGB ve jpg formatında olmalıdır. ZIP veya RAR gibi sıkıştırma programı kullanılmadan gönderilmelidir.

6. Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirilmeyecektir.

7. Benzer (smiler) iddialara karşı finale kalan karikatürler izmir büyükşehir belediyesi sitesi ve sosyal medyada bir hafta süreyle sergilecektir. Bu süreden sonra gelen itirazlar dikkate alınmayacak, jüri kararı kesin olacaktır.

8. Benzer (smiler) olduğu tespit edilen karikatürler yarışma dışı kalacaktır. Böyle bir tespit durumunda yedek olarak seçilen eserler ödül almaya hak kazanacaktır. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.

9. Yarışmacılar en fazla 5 (beş) adet karikatür gönderebilirler.

10. Karikatürler en geç 1 Şubat 2021 saat 17.00’e kadar “İzmir Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması’’ başlığı ile ibbcartoon@gmail.com adresine gönderilmelidir.

11. Yarışmada ödül kazanan yarışmacıların kazandıkları para ödüllerini tarafımıza ulaştırdıkları banka IBAN numarasına havale yapılacaktır. Ödül sahibi, IBAN numarası ile birlikte istenen evrakları eksiksiz doldurmak, imzalamak ve göndermek zorundadır. Ödül sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi veya değişik sebeplerden dolayı ödül bedelini alamaması ile doğacak durumlar, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yarışmacı arasında doğabilecek anlaşmazlıklarda önce jürinin hakemliği aranır, sonuca ulaşılamadığı takdirde anlaşmazlıkların çözümünde İzmir Mahkemeleri yetkili olacaktır.

12. Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenecek olan bir albümde toplanacaktır. Bu albüm yalnızca yarışmada dereceye giren ve eseri yayınlanan katılımcılara gönderilecektir. Albüme seçilen eserlere ayrıca ücret ödenmez.

13. Yarışma sonunda ödül, mansiyon kazanan, sergilenme ve albüme girmeye hak kazanan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir. Bu kullanımlar için seçilen eserlere ayrıca ücret ödenmez. Yarışmada görev alan Danışman Üyelere herhangi bir ücret ödenmeyecektir. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

ÖDÜLLER :

Birincilik Ödülü : 15.000 TL
İkincilik Ödülü : 10.000 TL
Üçüncülük Ödülü : 5.000 TL
Mansiyon (3 Adet) : 2.000 TL

SEÇİCİ KURUL:

Cemalettin Güzeloğlu – Karikatürcü
Canol Kocagöz – Karikatürcü
Eray Özbek – Karikatürcü
Menekşe Çam – Karikatürcü
Görkem Şengüler – İllustratör
Hilal Bayındır – İllustratör

DANIŞMAN ÜYELER:

Neptün Soyer – Öğretmen
Izel Zenginobuz – İBB Çocuk ve Aile Komisyon Başkan Vekili, Avukat
Nilay Kökkılınç – İBB Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı, Hukukçu

RAPORTÖR:

Ömer Çam – İBB Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü, Karikatürcü
Mert Gültekin – İBB Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü

YARIŞMA TAKVİMİ :

Son başvuru 1 Şubat 2021 saat 17.00’e bitimine kadardır.

Jüri değerlendirme toplantısı 5 Şubat 2021 günü yapılacaktır.

Finale kalan eserlerin yayını 8 Şubat 2021. Yarışma kesin sonuçları 15 Şubat 2021 günü açıklanacaktır.

Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği tarih, saat ve yerde sergilenecektir.
Not: İzmir Büyükşehir Belediyesi gerek görülmesi durumunda bu şartnamede değişiklik yapma hakkını saklı tutar.