Ege HaberleriGündemİzmir HaberleriYerel

İzmir Büyükşehir Belediyesi Duyurdu! O Yerlerde Oturanlar Dikkat Çalışmalar Devam Ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında yağmur suyu sorunu çözüme kavuşacak. İZSU tarafından ilin bir çok bölgesinde yağmur suyu sorununu çözüme kavuşturacak projeler hayata geçiriliyor. Yağmur suyu sorunu çözüm projesi kapsamında, Karşıyaka’nın Zübeyde Hanım ve İnönü mahalleleri ile Karabağların Kibar, Barış, Günaltay, Selvili ve Ali Fuat Cebesoy mahallelerinde çalışmalar devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, aşırı yağışlı dönemlerde yaşanan su baskınlarının önüne geçmek amacıyla kentin birçok noktasında yağmur suyu hattı ayrıştırma projesi yürütüyor. Yaşanan bu soruna çözüm getirmek için Karşıyaka ve Karabağlar ilçelerinde yürütülen çalışmalarda büyük ilerleme kaydedildi.

Bölgedeki Çalışmalar Kasım Ayında Tamamlanacak

Karşıyaka’nın Zübeyde Hanım ve İnönü mahallelerinde yürütülen çalışmalar tamamlandığında aşırı yağışlarda bölgeye yüksek kesimlerden gelen yağmur sularının baskınlara yol açması önlenecek. İZSU tarafından yürütülen proje kapsamında Zübeyde Hanım mahallesinde yaklaşık 5 kilometre, İnönü mahallesinde ise yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı ve ızgarası yapılıyor. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı 4 kilometrelik hatta asfaltlama çalışmaları yapıldı. Bölgedeki çalışmaların kasım ayı sonunda bitirilmesi planlanıyor.

Karabağların Kibar, Barış, Günaltay, Selvili ve Ali Fuat Cebesoy mahallerinde ise toplam 7 kilometrelik yağmursuyu şebekesi inşa ediliyor. Çalışmalar kapsamında Günaltay mahallesinin bazı sokaklarında imalatlar tamamlandı. Yağmur suyu projesi kapsamında yürütülen tüm çalışmalar İzmir Körfezi’nin temizlenme sürecini hızlandırması açısından da önem taşıyor.