Ege Haberleriİzmir HaberleriManşetYerel

İzmir Büyükşehir Belediyesi duyurdu: 22 – 23 Mart tarihlerinde yapılacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklama ile 22 – 23 Mart tarihlerinde Zirvede İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, Hatay, Mersin, Muğla ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlarının Türkiye’nin suyla ilgili sorunlarını ve çözümlerini tartışmak, su yönetimi ile ilgili en iyi uygulamaları ve politikaları görüşmek amacıyla bir araya geleceği bildirildi. Yapılacak etkinlik ile ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer değerlendirmede bulundu.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı’nın katılımıyla İzmir’de Türkiye’nin su sorunu tartışılacak. Fuar İzmir’de yapılacak etkinlik hakkında açıklamada bulunan Başkan Soyer, “ Bu topraklardaki geleceğimizi, hepimiz, çocuklarımız ve doğamız için güvence altına almayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Soyer açıklamalarının devamında ise ““İklim krizinin ülkemizdeki en ağır sonuçlarından biri kuraklık ve susuzluk tehlikesi. Bu nedenle, iklim krizine sessiz kalmanın hiçbir özrü olamazdı. Biz, Türkiye’nin 11 Büyükşehir Belediyesi’nin başkanları, bu sorumluluktan hareketle 22 Mart’ta İzmir’de buluşuyoruz. Amacımız, iklim krizinin ağır sonuçlarını da dikkate alarak Türkiye’nin suyunu daha iyi yönetmek için yeni bir su politikası önermek ve yol haritamızı konunun uzmanlarıyla birlikte belirlemek. Böylelikle bu topraklardaki geleceğimizi, hepimiz, çocuklarımız ve doğamız için güvence altına almak” dedi.

Etkinlik Fuar İzmir’de gerçekleştirilecek

Dünya Su Günü olan 22 Mart’ta başlayacak etkinlikte 11 Büyükşehir Belediye Başkanı saat 13.00’de bir araya gelerek su, kuraklık ve tarım politikaları ile ilgili bir manifesto açıklayacak. Etkinliğin ikinci gününde ise 17 farklı konu başlığı ile 11 Büyükşehir belediyesinin su ile ilgili birim uzmanlarının, bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin, çiftçi, sanayici gibi sektörel su kullanıcılarının, doğa, çevre örgütlerinin ve su endüstrisinde yer alan kurumların katılacağı yuvarlak masa toplantıları gerçekleşecek. Fuar İzmir’de düzenlenecek su buluşması; kentlerin suyla ilgili sorun ve çözümlerini tartışarak yaşanabilir ve dirençli kentler yaratmak için ihtiyaç duyulan çözümleri birlikte oluşturmayı amaçlıyor.

Kimler katılım sağlayacak?

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak etkinliğe katılım sağlayacaklar.