Gündemİzmir Haberleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi binası depremde zarar görünce yıkılma kararı alındı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremde zarar gören İzmir Büyükşehir Belediye binasının yıkılacağını duyurdu. Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye binası yerine tarihi Hükümet Konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve meclis binası yapılacağını açıkladı.

İzmir’de meydana gelen şiddetli deprem sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye binasının hasar gördüğünü sosyal medya hesabı Twitter’dan duyurarak yerine tarihi Hükümet Konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve meclis binası yapılacağını açıkladı.

YIKILACAĞINI DUYURDU

Soyer, yaptığı açıklamada, “İzmir Büyükşehir Belediye binasını depremden bu yana kullanmıyoruz. Yaptırdığımız incelemede binamız az-orta hasarlı çıktı ve güçlendirilerek kullanılması önerildi. Ama biz bunu tercih etmiyoruz” dedi. “Binayı yıkıp yerine tarihi Hükümet Konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve meclis binası yaparak kalan alanı Atatürk Meydanı’na katacağız” diyen Soyer, “İzmir’e ve İzmirlilere hayırlı olsun. Umarım Konak’taki diğer kamu kurumlarına da örnek olur” açıklamasında bulundu.

31 BELEDİYE BAŞKANI AĞIRLADI

25 Kasım 1867 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan İzmir Büyükşehir Belediye binası 1868 yılında resmen hizmet vermeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Binası 153 yıllık süre içerisinde mevcut başkan Tunç Soyer’de dahil olmak üzere toplamda 31 belediye başkanını ağırladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu