Eğitimİzmir Haberleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi belediye tesislerini eğitim merkezine dönüştürüyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle uzaktan eğitim gören ancak imkanları kısıtlı olduğu için eğitime dahil olamayan öğrenciler için İzmir Büyükşehir Belediyesi belediye tesislerini eğitim merkezine dönüştürüyor.

Koronavirüs pandemisinin yayılmasını engellemek adına bu dönem okullar uzaktan eğitim modeline geçti. Ancak maddi olarak uzaktan eğitime dahil olamayan binlerce öğrenci var. İzmir Büyükşehir Belediyesi eğitime katkı sağlamak için belediyeye ait tesisleri eğitim merkezine dönüştürüyor.

Başkan Soyer, “Belediyemize ait kültür merkezlerini, semt merkezlerini EBA’ya erişim noktası olarak düzenliyoruz. Çocuklarımızın uzaktan eğitimden mahrum kalmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak maddi imkansızlıklar içerisindeki tüm hanelerin eğitim gören çocuklarının yanında olacaklarını açıkladı. Pandemi nedeniyle çocukların büyük bir bölümünün uzaktan eğitim modeliyle evden ders görüyor. Soyer, evlerinde bilgisayar veya tablet olmayan, internet bağlantısı bulunmayan binlerce ailenin olduğunu belirtti. Başkan Soyer, “Pandemi nedeniyle Türkiye’de eğitimde de yeni bir dönem başladı. Teknolojinin kullanımını ve internet üzerinden eğitimini güçlendirme ihtiyacı doğdu. Kırsal kesimde ve kentin yukarı mahallelerinde ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak ve eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacıyla belediyemize ait kültür ve semt merkezlerini, tesisleri Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) erişim noktası olarak düzenliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımızın uzaktan eğitimden mahrum kalmaması için hem okullardaki tadilat onarım gibi hizmetlerimizi sürdürecek hem de belediye tesislerimizi uzaktan eğitim noktası haline getirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

YENİ PROJELER İLE DEVAM EDİLECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi koşullarında başlayan 2020 – 2021 eğitim döneminde yeni projelerle devam edecek. İnternete erişemeyen çocuklar için 4 GB’lık 20 bin internet paketinden oluşan bir destek sağlayacak. Tableti ve bilgisayarı olmayan çocuklara 3 bin tablet dağıtılacak. Mahallelerdeki kültür merkezleri, semt merkezleri, kütüphaneler, çocuk ve gençlik merkezleri, mesleki eğitim merkezleri, bilgisayar sınıfları interneti, bilgisayarı, tableti olmadığı için uzaktan eğitime erişemeyen çocukların bağlantı noktaları olacak. Çocuklar bu merkezlere gelip hijyen kurallarına ve sosyal mesafeye uygun bir biçimde eğitimlerini takip edebilecek.

İlk etapta 36 bilgisayar sınıflı 14 kurs merkezi, 8 çocuk ve gençlik merkezi, 7 kültür merkezi, 10 araç mobil EBA’ya erişim noktası olarak hizmet verecek. İnternetin hiç çekmediği noktalarda ise Büyükşehir’in mobil EBA erişim araçlarıyla gün boyu çocukların internete ve EBA’ya erişimini sağlanacak.