Gündem

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den ‘farklı mesai saatleri’ önerisi!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de toplu taşıma yükünün azalması için İzmir Valiliğine farklı mesai saatleri önerisinde bulundu. Başkan Soyer tarafından yapılan açıklamada, “Herkesin mesai saatleri aynı anda başlayıp aynı anda bitmemeli. Bu, bırakın pandemi dönemini, normal zamanlarda bile trafiğe büyük yük getiriyor.” denildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte son aylarda artan trafiğin nedenlerini ve çözüm yollarını belirlemek için yaptırdığı ulaşım araştırması sonucunda, virüs nedeniyle özel araç tercih edenlerin sayısının yüzde 55,7’ye ulaşıldığı öğrenildi. Bu konu kapsamında artan trafik yoğunluğu ile ilgili konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Valiliğine farklı mesai saati önerisinde bulundu.

Ciddi vakit kaybı yaratıyor

Trafik yoğunluğu için “Bu konuda kent olarak şimdiden çözüm yolları düşünmek ve hazırlıklı olmak zorundayız” açıklamasını yapan Başkan Soyer, “Dünya kentlerinde gördüğümüz ‘farklı mesai saatleri’ uygulamasını, tam da bu dönemde İzmir’in de tartışması gerektiğini düşünüyorum. Herkesin mesai saatleri aynı anda başlayıp aynı anda bitmemeli. Bu, bırakın pandemi dönemini, normal zamanlarda bile trafiğe büyük yük getiriyor. İnsanlarımıza ciddi sıkıntı ve vakit kaybı yaşatıyor. Böyle bir uygulamaya gitmemiz, pik saatlerde toplu ulaşım araçlarımızda ya şanan yoğunluğu da büyük ölçüde azaltacaktır. Bu konuda yetkili olan, belirleyici ve yönlendirici olabilecek tek kurum İzmir Valiliği’dir. Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger’in koordinasyonunda, ticaret ve sanayi odalarımızın, sendikalarımızın, ilgili sivil toplum kuruluşlarımızın bir araya gelmesi çok iyi olabilir. Hazırlanacak bir acil eylem planı, kış aylarında oluşabilecek trafik yüküne ve sıkıntısına büyük ölçüde çözüm olacaktır. Takdir Sayın Valimizindir. Bu konuda hazırladığımız bir dosyayı da kendisine sunduk.” İfadelerini kullandı.

İzmir Ulaşım Araştırması verileri:

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ulaşım araştırması verileri ise şöyle:

Salgın öncesi toplu ulaşım araçlarını her gün kullananların yüzde 44,3’ünün kullanım sıklığı değişmedi.
Salgın nedeniyle toplu taşımadan uzaklaşanların oranı yüzde 55,7’ye yükseldi.

Toplu taşımadan uzaklaşanların oranı yüzde 55,7’lik oranın yüzde 34,2’si kullanım sıklığını azalttı, yüzde 21,5’lik kesim ise toplu taşımadan tamamen koptu, yüzde 53,6’sı özel araç kullanmaya başladı.