İzmir Haberleri

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den organ bağışı!

Organ bağışına dikkat çekmek ve bağış sayısını arttırmak amacıyla İzmir Balçova Rotary Kulübü tarafından düzenlenen “Bağışla yaşat” kampanyasına İzmir Byükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de dahil oldu. 3 yıl sürmesi hedeflenen kampanyanın tanıtım toplantısına katılan İzmr Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer, nakil formunu imzalayarak organlarını bağışladı.

TUNÇ SOYER’DE KATILDI
Projenin tanıtım toplantısına Balçova Rotary Kulübü Başkanı Merve Baykan, Türkiye’nin ilk organ nakli koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ata Bozoklar, Türk Karaciğer Derneği Başkanı Prof. Dr. Yaman Tokat, Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Fatih Akçiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı.

“KADAVRALARDAN ORGAN NAKLİNDE ZORLANIYORUZ”
9 aylıkken, annesinden karaciğer nakli olarak hayati tehlikeyi atlatan Meltem Güven (17) ve 1,5 yaşındayken karaciğer nakliyle hayata tutunan Bade Kaya (6) da hikayeleriyle katılımcıları etkiledi. Toplantıda, Türkiye’de kadavra bağışı oranının çok düşük olduğunu anlatan Dr. Ata Bozoklar, “Nakillerin yüzde 80’i canlı vericilerden yapılıyor. Kadavralardan organ naklinde zorlanıyoruz. Bu bir güven meselesi. Güvensizlik nedeniyle başka bir takıma iyilik yapmak konusunda problemimiz var. Sevdiklerimize yardım eli uzatıyoruz; fakat o eli tanımadıklarımıza uzatamıyoruz. Çünkü vefat ettikten sonra kadavranın kime gideceğini bilemiyoruz. Bu nedenle kadavra bağış sayımız çok az. Umarız, ötekine yardımcı olma isteğini bu proje ile başlatacağız” diye konuştu. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı