Ege Haberleriİzmir Haberleri

İzmir Buca için duyuruldu: Ücretsiz olacak!

İzmir’de Buca Belediyesi yaptığı yazılı açıklama ile 21-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali ile ilgili açıklamada bulundu. Bu kapsamda yapılan açıklamada, festival kapsamında gösterimlerin, söyleşilerin ve etkinliklerin ücretsiz olacağı bildirildi.

İzmir’de Buca Belediyesi yaptığı yazılı açıklama ile festival duyurunda bulundu. Yapılan açıklamada, 21-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenecek Balkan Panorama Film Festivali’nin başladığı bildirildi.

Gösterimler ücretsiz olacak

Festival kapsamındaki gösterimler, söyleşiler ve etkinlikler ücretsiz olarak Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, İzmir Kültürpark ve Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilecek ve gece 01.00’a kadar sürecek. Beş ayrı jüri, ulusal ve uluslararası olmak üzere 11 dalda Sarı Şemsiye ödülü verecek.

Juri üyeleri açıklandı

Bu yılki festivalin Sarı Şemsiye Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için, yönetmen Özcan Alper, oyuncu Dolunay Soysert ve Sırp oyuncu Nataša Ninković jüri üyesi olarak seçildi. Sarı Şemsiye Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması için, Karadağlı yönetmen Nikola Vukčević, Kuzey Makedonyalı oyuncu Meto Jovanovski ve Bosna Hersekli oyuncu Fedja Štukan jüri üyesi olarak yer aldı. Bu her iki yarışmada En İyi Film, En İyi Yönetmen, En iyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu için Sarı Şemsiye Ödülü verilecek. Sarı Şemsiye Dario Moreno Uzun Metraj Film Yarışması için, Sloven yönetmen Andrej Košak, Hırvat oyuncu Judita Franković Brdar ve oyuncu Tamer Levent jüri üyesi oldu. Sarı Şemsiye Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması için, yönetmen Murat Şenoy, oyuncu Yeliz Kuvancı ve oyuncu Hande Katipoğlu jüri üyesi olarak seçildi. Son olarak Sarı Şemsiye Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması yönetmen Sevgi Hirschhauser, oyuncu İnanç Konukçu ve oyuncu Tuğrul Tülek jüri üyesi olarak seçildi. Bu üç yarışmada da En İyi Film için Sarı Şemsiye Ödülü verilecek.

Festival ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve programı indirmek için festivalin resmi websitesi (bpff.com.tr) ziyaret edilebilecek.

Sinema okulları

Festivalin bu yılki sinema okulları ise İstanbul Kültür Üniversitesi ve Karadağ Üniversitesi oldu. Festival kapsamında her iki sinema okulunun kısa filmlerinden oluşan seçkileri gösterilecek ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Öte yandan festivalin konuk ülkesi Macaristan’ın Ulusal Film Enstitüsü ile İzmir Kültürpark’ta söyleşi ve film gösterimleri yapılacak.

Gala yapıldı

Balkan Panorama Film Festivali’nin açılış galası Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Galaya bu yılki onur konukları Türk sinemasının unutulmaz kadın oyuncularından Şerif Sezer ve Balkanların en önemli oyuncularından Meto Jovanovski’nin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı Hatice Güral, konuk ülke Macaristan ve Sırbistan’dan delegasyon ve festival başkanları katıldı.