İzmir Haberleri

İzmir Balçova – Narlıdere metrosunda yeni gelişme! Dev tünel açma makinesi devrede

İzmir’de Balçova ile Narlıdere’yi birbirine bağlayacak metro hattı için tünel açma makinesi, yer altına girdi. Makine, günde 20 metre kazı yapacak.

YER ALTI CANAVARI İŞ BAŞINDA

İzmir’de Narlıdere Metrosu’nun yapımı için çalışmalar son sürat devam ederken işlemleri kolaylaştıracak tünel açma makinesi de yer altına girdi. Günde yaklaşık 20 metre kazı çalışması yapacak olan makineler, çıkabilecek problemleri de minimuma indirecek. 

TEK RAKİBİ AIRBUS

Yapılacak montaj işlemlerinin ardından 100 metre boyuna ve 450 ton ağırlığına ulaşan makineler, Narlıdere metrosunun yapımını hızlandıracak. Çökme tehlikesini de azaltacak olan makineler, metro inşaatında çalışan personellerin de güvenliğinin artırılmasına rol oynayacak. Balçova Metrosu girişine monte edilen makineler, Ramazan Bayramı sonrasında teste başlayacak. Test çalışmalarında bir problem çıkmazsa çalışmalar hızlanacak. 

BALÇOVA – NARLIDERE METRO ARASI 7,5 KİLOMETRE OLACAK 

Balçova’dan Narlıdere’ye uzanması planlanan metro ağında iki mesafe arasında yaklaşık 7,5 kilometre olacak. Narlıdere’de toplamda 7 istasyon yer alacak. 

İZMİR METROSU TARİHİ

İzmir Metrosu’nun inşaatı 1992 Eylül ayında başladı ve temeli 1994 yılında atıldı. 2000 yılında tamamlanan Üçyol-Bornova hattı, İzmir’in ilk metrosu oldu. 2005 yılında ise Üçyol – Fahrettin Altay Metrosu’nun ihalesi yapıldı. Aynı yıl başlayan çalışmalar, metro ihalesinin iki kez iptal edilmesi nedeniyle durdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2009’da metroyu kendi imkanlarıyla yapmaya çalıştı. 2012 yılında İzmirspor ve Hatay istasyonları, 2014’te Poligon ve Fahrettin Altay istasyonları kullanıma açıldı. Metronun Bornova’ya uzanan kısmı ise 2007’de başladı ve 2012’de tamamlandı. 

İzmir’de metronun şimdi Bornova’nın merkezine ve Narlıdere üzerinden Güzelbahçe’ye uzatılması planlanıyor.

İzmir’de raylı sistem şeması ise şu şekilde:

Bir yanıt yazın