İzmir Haberleri

İzmir Balçova Belediyesi’nden kadınlara pozitif ayrımcılık!

İzmir Balçova Belediyesi, Belediye – İş Sendikası ile sürdürdüğü Toplu İş Sözleşmesi kapsamında tüm belediyelere örnek olacak bir sözleşmeye imza attı.

Bir süredir görüşmeleri devam eden sözleşme gereğince, Balçova Belediyesi’ne bağlı olarak çalışan 106 işçinin maaşlarına %18 oranında zam yapıldı. Ayrıca yıl boyunca işçiler maaş zammının yanı sıra iki sendika ikramiyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda, dini bayramlar ve yılbaşında da erzak parası alacak.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve Belediye-İş Sendikası 4 No’lu Şube Başkanı Ayhan Doğan’ın imzaladığı sözleşme 2020 – 2022 yılları arasında Balçova Belediyesi’nde görev alan ve sendikaya bağlı olan işçilerin tamamını kapsayacak.

8 MART’TA KADIN İŞÇİLERE İKRAMİYE

Balçova Belediyesi ve Belediye – İş Sendikası arasında imzalanan sözleşmenin örnek teşkil edecek en önemli maddesi ise kadın işçileri kapsıyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde belediye bünyesinde hizmet veren kadın çalışanlara 2 yevmiye ikramiye verilecek. Ayrıca eşine şiddet uyguladığı tespit edilen işçi olursa sosyal hakları eşine ödenecek.

EMEĞİN KUTSAL OLDUĞUNA İNANIYORUZ

İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, “Meclis Üyelerimiz ile birlikte amacımız emekçi arkadaşlarımızın hakkını zamanında kendilerine ödemek. Çünkü emeğin kutsal olduğuna inanıyoruz. Ayrıca bir kadın belediye başkanı olarak kadına şiddetin arttığı son zamanlarda kadın personelimize pozitif ayrımcılık yaptım. Umarım bu konuda bir farkındalık olur. Emekçi arkadaşlarım hem Balçova Halkı’na layıkıyla hizmet verecek hem de emeğinin karşılığını zamanında alacak” ifadelerini kullandı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu