Aydın Haberleriİzmir HaberleriMuğla Haberleri

İzmir, Aydın ve Muğla dikkat! 65 yaş ve üzerine uyarı 

Bilim Kurulu Üyeleri Pazar günü sokağa çıkacak 65 yaş ve üzerindeki vatandaşları uyardı. Meteoroloji'den alonan bilgilere göre hava sıcaklıkların artması ile "Afrika sıcaklıkları" yaşanacak. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, "65 yaş üstü dışarı çıkarken dikkatli olmalı. Güneşin en etkin olduğu zamanda dışarıda olacaklar. Koruyucu önlemleri almadan dışarı çıkmasınlar." ifadelerinde bulundu.

İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Konya, İstanbul ve Adana’da hafta sonuna kadar gelecek olan “Afrika Sıcaklıkları” nedeniyle cuma gününden sonra havalar 35 dereceye yükselmesi bekleniyor. Bilim Kurulu Üyeleri Pazar günü dışarı çıkacak 65 yaş ve üstü vatandaşları uyardı.

“İZİNLİ ÇIKTIKLARINDA ÇOK DİKKAT ETSİNLER”

Prof. Dr. Orhan Şen (İTÜ Meteoroloji Mühendisliği): “Afrika’dan bir sıcak hava dalgası geliyor. Bugünden itibaren hafta sonuna kadar etkisi devam edecek. Ege’de İzmir dahil olmak üzere 35 derecenin üzerine çıkacaktır sıcaklar. Bu, güneş çarpmasına neden olabilecek kadar yüksek. 38 dereceye kadar çıkar. İstanbul’da ise 30-31 derece olur. Güney Marmara’da Balıkesir ve Bursa’da 35’e kadar da çıkabilir. İstanbul’daki sıcaklıklar yaz sıcaklıklarının 2-3 derece üzerinde olacaktır. Çünkü İstanbul’un yaz sıcağı ortalaması 28-29 derecedir. En sıcak gün cuma görünüyor. 30’u geçer. Tedbirlerimizi ona göre ayarlamamız gerekir. Özelikle 65 yaş üstü, bir süredir çıkamıyor ama izinli çıktıklarında çok dikkat etsinler.”

“KORUYUCU ÖNLEMLERİ ALMADAN DIŞARI ÇIKMASINLAR”

Prof. Dr. Levent Yamanel (Bilim Kurulu Üyesi): “Havalar güzelleşiyor. Hepimiz çok sıkılmış olabiliriz. Ama dört temel kurala mutlaka uymalıyız: Kalabalık oluşturmamak, sosyal mesafeye uymak, maske ve hijyen. Bunlar yeni normalimiz. Sıcakların artmasıyla vakaların azalmasını bekliyoruz ama tamamen bitmeyecektir. 65 yaş üstü dışarı çıkarken dikkatli olmalı. Güneşin en etkin olduğu zamanda dışarıda olacaklar. Koruyucu önlemleri almadan dışarı çıkmasınlar.”