Afyonkarahisar haberleriAydın HaberleriDenizli HaberleriEge Haberleriİzmir HaberleriKütahya HaberleriManisa HaberleriManşetMuğla HaberleriUşak HaberleriYerel

İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Kütahya, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak’ta okullar yarın açılacak mı?

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime başladı. Ancak bazı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat’ta yüz yüze eğitimle açılacak sınıflar hakkında açıklamada bulundu. Peki, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Kütahya, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak’ta okullar yarın açılacak mı? İşte cevabı…

Yüzyüze eğitim ile ilgili vatandaşların merakı devam ediyor. Ege Bölgesi’nde yaşayanlar yarın okulların açılıp açılmayacağını merak ediyorlar. , İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Kütahya, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak’ta okullar yarın açılacak mı?

Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre, Türkiye genelindeki köy okullarının tüm kademeleri ve yüz yüze eğitime geçişte eğitimin başlangıcı olan tüm bağımsız anaokullarında dersler başlayacak.

Öte yandan 1 Mart tarihinden itibaren tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, seyreltilmiş şekilde haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak. 8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek.

Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek.

1 Mart itibarıyla 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulamasıyla yüz yüze eğitime geçilecek.

Lise son sınıflarda 1 Mart itibarıyla yüz yüze yapılacak dersler, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçları da dikkate alınarak, haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince belirlenerek planlanacak.

Yüz yüze planlanmayan 12. sınıf dersleri ile diğer sınıfların dersleri uzaktan eğitim kapsamında yürütülecek. Öğrenciler, ölçme ve değerlendirme uygulamalarında, yüz yüze ve uzaktan eğitim kapsamında işlenen derslerin tüm konularından sorumlu olacak.

Lise kademesinde eğitim veren tüm özel eğitim okulları ve diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 15 Şubat itibarıyla uzaktan eğitime, 1 Mart’tan itibaren ise haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçecek.

11 ilde yüz yüze eğitim ertelendi

Öte yandan olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın başlayacak olan yüz yüze eğitim İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Edirne, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Bolu, Kocaeli, Kastamonu ve Zonguldak’ta ertelendi.