Gündem

İzmir Aliağa'da İşçi Eyleminin 64'üncü Günü "İşimizi geri versinler ve bu vebalden kurtulsunlar"

İzmir’in Aliağa Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler eylemlerinin 64’üncü gününde. İki ay önce işten çıkarıldıklarını belirten işçiler bu sürecin zorluğunu ve hiç kolay geçmediğini ifade ederek ‘İşimizi geri versinler ve bu vebalden kurtulsun” diyorlar.

İzmir Aliağa Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler, direnişlerinin 64’üncü gününde belediye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Aliağa Belediyesi binası önünde işçi ve ailelerinin katıldığı açıklamaya Petrol-İş Aliağa Şube yönetimi ve işyeri temsilcileri de destek verdi.

“Haksız hukuksuz bir şekilde işten çıkarılmamızın üzerinden iki ay geçti”

Basın açıklamasını okuyan Aliağa Belediyesi işyeri temsilcisi Doğanşah Aydın “Haksız hukuksuz bir şekilde işten çıkarılmamızın üzerinden iki ay geçti. Bu iki ay bizim açımızdan hiç de kolay bir süreç olmadı. Bir yandan hak ettiğimiz ücretlerimizin yatırılmaması nedeniyle ekonomik zorluklar ile mücadele ederken diğer yandan da hakkımızda çıkarılan “Bankamatik çalışanları idi, müsteşar maaşı alıyorlardı” gibi bizi Aliağa kamuoyunda itibarsızlaştıracak bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için mücadele ettik. Şunu gördük ki Aliağa esnafı, pazarcısı, ev hanımı, öğrencisi, Tüpraş, Petkim çalışanları, Demir-Çelik Fabrikası çalışanı, Liman çalışanı, sosyal konutlarda, Yalı Mahallesi’nde ikamet eden herkes ve o ikametgah kağıdını onlara veren muhtarına kadar bize yapılan bu haksızlığa isyan ediyor” dedi.

“İşimizi geri verin ve kurtulun bu vebalden”

Başlattıkları imza kampanyasında topladıkları imzaları belediye başkanı Serkan Acar’a, devletin ilgili kurumlarına, siyasal partilere, Cumhurbaşkanlığı’na göndereceklerini ifade eden Aydın, “Belediye başkanı seçimden hemen önce ‘Yüksekköy’de Hasan Amca’nın sobasına atacak bir odunu yok ise vebali bendedir, Fatma Teyze hastaneye gidemiyorsa vebali bendedir’ diyerek toplumsal sorumluluğu olan bir belediye başkanlığı yapacağını söylemiştir. Oysa seçimden hemen sonra, bırakın Yüksekköy’deki Hasan Amca’yı, belediyeye engelli kadrosu ile girip tekerlekli sandalyeye mahkum bir şekilde çalışan Hüseyin’i ve abisi Mehmet’i, eşini yıllar önce kaybetmiş ve evinin geçimini tek başına belediyede temizlik işleri yaparak hayata tutunmaya çalışan Hatice’yi işten çıkarmıştır.’’ diye konuştu.

‘’Şimdi Hüseyin ve Hatice’nin vebali kimdedir? diye soran Aydın sözlerini ‘’Bizler yıllarca aldığı maaşın hakkını vererek çalışan belediye emekçileri olarak çok zor bir şey istemiyoruz. İşimizi geri verin ve kurtulun bu vebalden” diyerek sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu