Gündem

İzlanda'nın nüfusu kaç kişi? İzlanda neresidir?

A milli takımımız kazandığı Fransa maçından sonra tüm dünyanın odak noktası oldu. Tam bir olay olmasını beklerken atak İzlanda’dan geldi. Havaalanında 3 saat bekletilen ve röportaj esnasında Emre Belözoğlu’na fırça uzatılmasından sonra gözler İzlanda’ya döndü. Peki İzlanda nerede? Kaç kişiden oluşmakta? Nüfusu kaç kişi?

İZLANDA NEREDEDİR?

İzlanda Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelmiş bir devlettir. En yakın komşusu Grönland olup, 350 km uzaktadır. Diğer komşuları Norveç 1050 km, İskoçya 800 km uzaklıktadır.

İZLANDA’NIN NÜFUSU KAÇ KİŞİ?

İzlanda’nın nüfusu 320.000 kişidir.Küçük bir ülke olan İzlanda nüfusunun %80’i şehirlerde, diğer kısmı köylerde yaşar. Başkent Reykjavik’te nüfus 145.237 kişidir (2006 verileri). Şehirlerin çoğu kıyı kesimlerde ve güneydeki ovalarda kurulmuştur. İzlanda halkı için Theogir’in koyduğu kurallar bugün de geçerlidir. İzlanda’da bugün topluma açık yerlerde bira ve benzeri alkollü içkiler içmek yasaktır. İzlanda halkı kendilerine özgü dillerini, kültürlerini, efsanelerini ve geleneklerini korumak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Halkın büyük kısmı Hristiyanlığın Evangelist mezhebine (%95,6) bağlıdır. Geri kalan kısmının %3,7 Protestan, %0,7’si Katoliktir. Ülkede konuşulan diller İzlandaca (Resmi Dil), Danimarkaca, İngilizce, Nord lehçeleri ve Almancadır. İzlanda’da eğitim düzeyi yüksektir. 7-15 yaşları arasında eğitim mecburi olup okuma-yazma bilmeyen yoktur. İzlanda’da beş üniversite ve iki kolej bulunmaktadır.

İzlanda toplumu LGBT kişilere karşı toleranslıdır. 27 Haziran 2010’dan itibaren İzlanda’da eşcinsel evlilik yasal hale gelmiştir. Ülkenin başbakanı Jóhanna Sigurðardóttir da eşcinselliği ile açık olan dünyanın ilk seçilmiş devlet başkanıdır.

Bir cevap yazın