İzmir Haberleri

İZBAN’da kitap okurken fotoğraflanan genç kitap yazdı!

Yıllar önce İZBAN'da kitap okurken fotoğrafı çekilip hakkında aşağılayıcı ifadeler kullanılan Ali Uçar, 5 yıl sonra İZBAN'da bu kez kendi yazdığı kitabı okudu.

5 Yıl önce İzmir’de toplu taşıma aracı İZBAN’da kitap okuduğu sırada bir diğer yolcu tarafından gizlice fotoğraflanıp, hakkında ayrımcı bir dille sosyal medya üzerinden paylaşım yapılan Ali Uçar yazar oldu. Kendisi hakkında küçümseyici ifadeler kullanılmasına rağmen olgunlukla verdiği cevap sonrası takdir ve destek toplayan Uçar, ilk kitabı “Kitap Dokununca Yüreğe”yi çıkardı. Ali Uçar, kendisini eleştirenlere inat kitap yazmadığını, zaten çocukluğundan beri yazar olmak istediğini ifade etti.

İzmir’de yaşayan 33 yaşındaki Ali Uçar, 5 yıl önce toplu taşıma aracı İZBAN’da Oya Bardar’ın Erguvan Kapısı isimli kitabını okuduğu sırada Uçar’ın karşısında oturan bir kadın genç adamın fotoğrafını gizlice çekti. İş elbiseleri ve ayağındaki terliğe dikkat çekerek fotoğrafı “Entel olacağım, kız tavlayacağım diye kendini yırtan İZBAN kekosu, terliklerine bayıldım” sözleri ile sosyal medyada paylaşmıştı. Paylaşımı gören Uçar, “Arkadaşlar fotoğraftaki şahıs benim ve hiç utanmıyorum. Karşımda oturmuş olan kıza veya çevremde hiç kimsenin namusuna bakmadığım için. Evet ben cebi çok zengin bir insan değilim. Hatta 6. sınıftan terkim. Annem babam ayrı. Toplumun huzurunu kaçıran soytarı olmadım. Çalmıyorum. Çalışarak kazanıyor, param yettiğince kitap almaya, kütüphaneye gitmeye çalışıyorum. Çok utanç duyuyorum böyle bir insan olduğum için. Elbisem kirli, terliğim bindiğim metroya uygun değil. İşte zihnimi kirletemiyorum. Utanıyorum. Ama her ne olursa olsun bana kitaplar böyle olmayı öğretti. İnsan olmayı. Hayvanlaşıp çevremi kirletmiyorum. Üzgünüm, utanıyorum” yazarak adeta insanlık dersi vermişti. Hayatının maddi imkansızlıklarla geçtiği öğrenilen Uçar, bu olayın ardından sosyal medyanın gündemine oturdu. Çocukluğundan beri yazar olmak istediği ve çeşitli denemeler yazdığı öğrenilen Ali Uçar, ilk kitabı “Kitap Dokununca Yüreğe”yi geçtiğimiz gün çıkardı.

“İNSANLARIN YORUMLARINI BEKLİYORUM”

Kitabının bazı kitabevleri ve internet üzerinden satışa sunulduğunu ifade eden Uçar, “Kitabın oluşma süreci aslında çok eskiye dayanıyor. Bugüne dek birçok deneme yapmıştım ama beğenmemiştim. En sonunda başarıya ulaştığımı düşünerek kitabıma son halini verdim. İnsanlara zaman ve maddi kayıp yaşatmayacağıma inandığım bir eser oldu. Kitabım bazı kitabevleri ve internet üzerinden ‘Kitap Dokunca Yüreğe’ ismi ile satışa sunuldu. Olumlu yönde eleştirilerin geleceğine inanıyorum. Olumsuz eleştirilere de açığım. Herkeste olduğu gibi benim de eksiklerim vardır. Bu şekilde eksiklerimi görmüş olurum ve bunları gidermeye çalışırım. İnsanların okuyup yorumlarını benimle paylaşmalarını bekliyorum” dedi.

“TOPLUMDA SEVGİ VE ANLAYIŞ EKSİĞİ VAR”

Kitabın kendisi hakkında yapılan aşağılayıcı ifadelere inat yazılıp yazılmadığı sorusuna ise; “O olayla benim kitap çıkarmam arasında bir ilgi yok. Çocukluğumdan bu yana kitap yazma isteğim vardı. Zaten o istek ve amaç beni buraya taşıdı. Bir gün bir kitap yazacağımı biliyordum. Bazı insanlar ‘o kişiye inat olsun diye mi kitap yazdın?’ yorumları yapıyor ama hiçbir alakası yok. Ben hayatı, insanları seviyorum. İnsanları gözlemlemeyi seviyorum. O arkadaşla ilgili olumsuz bir düşüncem yok. Toplumda bir insanı yanlış yaptı diye linç etmek toplumu düzeltmez. Önemli olan örnek olabilmek, doğruyu gösterebilmek. Bir insanı, onu küçük düşürerek kazanamazsınız. Toplumda sevgi ve anlayış eksiği var. Önce sevmeliyiz. İnsanı, canlıları, doğayı sevmeliyiz. Çünkü bizi sevgi kurtaracak” diye konuştu.

Kitabını, kanser mücadelesi veren kardeşi Cihan’a ithaf eden Uçar, “Kitabımda Ömer isminde bir gencin hikayesini anlatacağımı söylemiştim ancak kitap çıktığında kardeşim Cihan’a sürpriz olması için karakterin adını özellikle farklı söylemiştim. Kardeşim zor bir süreçten geçiyor. Kendisi lenf kanseri ile mücadele ediyor. Aynı zamanda uyku apnesi var ve kalbi delik. Ona güç ve moral vermek için kitabımı ona ithaf ettim. Kitabımda, çevresi tarafından anlaşılamamış, içinde yazma hedefi olan Cihan’ın hikayesini anlattım. Kitapta kendi hayat hikayemi anlatmadım ama benim geçmişimden bazı detaylara yer verdim. Sonunda başardığıma inanıyorum ama takdir okuyucunundur. İkinci kitabımı da yazmaya başladım ama yazma sürecini daha geniş bir zamana yaymayı planlıyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu