Politika

İyi Parti lideri Meral Akşener'den Barış Pınarı mesajı!

İYİ Parti lideri Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Barış Pınarı Harekatı hakkında görüşlerini açıkladı. Akşener, “Mehmetçiğimiz görevini yerine getirdi. Sahadaki başarı masada kaybedilmesin. Bugünkü görüşme dahil atılan her adımı, devlet ve diplomasi birikimi yüksek bir ekiple takip ediyoruz. Bazı sorular havada duruyor; güvenli bölgeyi kim, nasıl kontrol edecek, Şam yönetimi ile nasıl bir işbirliği yapılacak” dedi.

‘Teröristlerin silahlarını kimler toplayacak?’ 

Akşener, ”Mutabakat metnindeki belirsizliklerin yeni bir oyalama sürecinin habercisi olmasından da endişe ediyoruz. Bazı sorular havada duruyor. Güvenli bölgeyi kim nasıl yönetecek. Şam yönetimi ile nasıl bir temas yapılacak. Teröristlerin silahlarını kim toplayacak? Güvenli bölge esasen Suriye’nin tamamıdır. Gerekeni yapmak durumundayız. Süleyman Şah Türbesi’nin de durumunu hatırlatalım. Barış Pınarı Harekâtı sınırımızın ötesinde bir güvenli bölgeyi hedef aldığına göre bu tarihi mirasın devir alındığı bölgeye dönmesi gerekiyor. İktidar beklentimiz odur ki, harekâtı durdurduğunuza göre bölge artık güvende. Buyurun Süleyman Şah’ın incinen yüreğini tamir edin” dedi.

‘8 milyonu aşkın insanımız işsiz’

Bir milyon 100 bin üniversiteli olmak üzere 8 milyonu aşkın insanımız işsiz. Şehirlerimizde işsizlik üst üste 16 aydır artmaya devam ediyor. Son iki ayda 2 milyon vatandaşımız daha işsiz kaldı. Adana’nın nüfusu 2 milyon 200 bin. Son iki ayda Adana’nın nüfusuna yakın işsizimiz var demek. Sakarya’nın nüfusunun iki katı kadar vatandaşımızı işsiz kaldı demek.

‘Birilerinin gözü yine rantta, fakirin, fukaranın ekmeğinde. Haram olsun, zıkkım olsun’

Akşener, ”Haydarpaşa Garı aynı zamanda eski filmlerde iş bulmak umuduyla İstanbul’a gelenlerin ayak bastıkları yerdir. İhaleye İBB de girmek istedi. Önce sen girme dediler. İmamoğlu ısrar etti, ihaleye girildi. İhaleyi İBB değil onun 3 bin maaşlı çalışanı kazandı. Şaşırtıcı ama gerçek. İhaleyi kazanan kişi iki yıl öncesine kadar İBB’nin maaşlı çalışanı. Bu arkadaş aynı zamanda Okçuluk Vakfı yöneticisi. Hani şu İBB’den yıllık 17 milyon lira destek alan vakıf, hani şu Malazgirt Savaşı’nda atılandan fazla ok atılan vakıf. Sermayesini katına çıkarmış. İhaleyi yapan demir yolları işletmesinin bağlı olduğu bakan Cahit Turhan kendisi önce Karayolları Genel Müdürlüğü yaptı, sonra gitti mütaahhitlerin genel müdürü oldu. İhaleyi alan kişiye nereden bu para diye sormadı. Birilerinin gözü yine rantta, fakirin, fukaranın ekmeğinde. Haram olsun, zıkkım olsun” dedi.

Ekonomik gelişmeleri değerlendiren ve iktidar olmaları durumunda yapacaklarını anlatan Akşener, “Böylece peluş kafalı adam çıkıp Türkiye’ye hakaret edemeyecek” dedi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın