Gündemİzmir Haberleri

İYİ Parti İzmir Adayı Özlale’nin İnciraltı projesine tepki

İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale'nin dün açıkladığı İzmir projeleri arasındaki İnciraltı planı tepkiyle karşılandı. İnciraltı Gelişim Derneği Başkanı Karabulut, "Yıllardır ata topraklarımız üzerinden siyasi hovardalık yapılmasından bıktık, usandık" dedi.

İzmir’de uzun süredir İnciraltı ve Bahçelerarası bölgesinde yaşanan planlama sorununa İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale’nin yeni plan ve projelerle gelmesi tepkiyle karşılandı. İYİ Parti İzmir Adayı Özlale’nin İnciraltı bölgesine botanik park ve kongre merkezi gibi projeler açıklaması ve “İzmir’e İnciraltı gibi güzel ancak metruk bir yer yakışmıyor” demesini gündemine alan İnciraltı Gelişim Derneği Başkanı Tayfun Karabulut, “Yıllardır ata topraklarımız üzerinden siyasi hovardalık yapılmasından bıktık, usandık” diyerek tepkisini dile getirdi. Karabulut, “İnciraltı ve Bahçelerarası kamu arazisi değildir! 100 yılı geçkindir bu toprakların sahibi vardır, onlar da has İzmirlilerdir. İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Ümit Özlale’nin, dün İzmir projelerini açıkladığı toplantıda İnciraltı hakkındaki vaatlerini duyunca şaştık kaldık. Özlale, “İnciraltı’na Botanik park kuracağız, Kongre Merkezi Kuracağız, İnciraltı gibi güzel ancak metruk bir yer yakışmıyor” diyor. İnciraltı ve Bahçelerarası da kanuna aykırı gecekondu yapmadık, bahçeleri koruyup bu günlere getirdik diye buraları sahipsiz, kamu arazisi mi sandınız? Bizim tapulu arazimiz üzerinde, bizimle konuşmadan kime söz veriyorsunuz?” sözlerini kaydetti.

BU PROJELERİ KAMULAŞTIRMADAN NASIL YAPACAKSINIZ?

Karabulut, “Büyükşehir Belediyesi’nin 1 metrekare yeri olmayan bu topraklarda, kamunun sadece yüzde 1 hissesi olan, yüzde 99’u şahıs mülkiyetindeki yerde bu söylediğiniz “Botanik Park, Kongre Merkezi” gibi projeleri kamulaştırmadan nasıl yapacaksınız? 5 milyon metrekare olan İnciraltı ve Bahçelerarası’nın bugünkü toplam değeri 150 milyar TL. Yoksa siz de bazı simsarların bizim için söylediği “alın köylünün elinden araziyi” düşüncesinde misiniz? Geldiniz Bahçelerarası muhtarlığımızda bizleri ziyaret ettiniz, çayımızı içtiniz, biz de size anlattık. Sonra bilmediğiniz birçok konuyu öğrendiğinizi aktarıp, bu bölgeyi sağlık turizmi olarak projelerimde anlatabilir miyim diye bizden müsaade istediniz, biz de onay verdik. Şimdi ne oldu peki? İnciraltı’nın bugünkü durumunu görünce üzüldüğünüzü söylemişsiniz. Sadece topraklarımız değil, içinde yaşayan, 5 nesildir has İzmirli de bitti, bu sizi ilgilendirmedi mi? Bizleri ziyaretinizde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bugünkü İnciraltı planını size anlatmıştık. Şehrin merkezinde, kamu menfaati gözetilerek yapılan, son 30 yılın en düşük emsalli sağlık turizmi odaklı plan için; İzmirli toprak sahipleri olarak planın arkasında olduğumuzu söylemiştik. Siz neye veya kime karşısınız?” dedi.

İNCİRALTI’NDAN TAŞ TUGAY’A DA GELDİ

Özlale’ye yönelik eleştirilerinin devamında CHP’nin İzmir Büyükşehir Adayı Cemil Tugay’ı da gündemine alan Karabulut, “Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Cemil Tugay da, ”İzmir Ticaret Odası (İZTO) ziyaretinde “İnciraltı’nda yeşili koruyalım, spor tesisi ve kongre merkezi harika olur. Uzmanlara soracağım” demiş. İnciraltı’nı bugünlere gecekondulaştırmadan ve betona gömmeden getiren her halde zabıta olmadı, bizler olduk. Nedir bunlar, artık yeter Sormanız gereken biz de varız. Kimin tapulu yerini ne yapıyorsunuz, kime söz veriyorsunuz? Burada beş nesildir, 1900 yılların başlarında beri hak sahibi olup, bekleyen 2 bin 200 hak sahibi İzmirli toprak sahibini nereye koydunuz peki? Artık yeter; her adayın, her makamın şunu bilmesi gerekiyor; İnciraltı ve Bahçelerarası için 100 yıldır sahibi olan; İzmirli toprak sahiplerinin müsaadesi olamadan kimse İzmir’e vaat veremez, ahkam kesemez” mesajını verdi.