İzmir HaberleriPolitika

İYİ Parti Buca Adayı Nezir’den, Buca’nın sorunlarına vizyon projelerle çözüm

Buca için 5 yıllık değil, 50 yıllık vizyon projeler hazırladıklarını aktaran İYİ Parti Buca Belediye Başkan Adayı Suat Nezir, meydan ve yol düzenleme projelerinin yanı sıra kente ve kentliye nefes olacak projeleriyle ön plana çıktı.

EGEHABER/ İzmir’in kalabalık nüfusu, doğal ve kültürel zenginliğiyle ön plana çıkan ilçelerinden Buca’ya 31 Mart yerel seçimlerinde İYİ Parti’den Belediye Başkan Adayı gösterilen Suat Nezir, vizyon projelerini açıkladı. Buca için 5 yıllık değil, 50 yıllık vizyon projeler hazırladıklarının altını çizen İYİ Parti Buca Belediye Başkan Adayı Suat Nezir, iki ana başlık altında projelerini tanıttı. “Kent Odaklı Projelerimiz” başlığı altında 23 proje sıralayan İYİ Parti Buca Adayı Nezir, kentin ana noktalarında yapacakları düzenleme ile başta trafik sorunu olmak üzere bir çok sorunu çözerek, vatandaşların hayatını kolaylaştıracaklarını ve daha yaşanabilir bir Buca inşa edeceklerini söyledi. Öte yandan “Sosyal Sorumluluk Odaklı Projelerimiz” başlığı altında da 11 proje sıralayan Nezir, kadın, genç, yaşlı ve sokak hayvanları için hazırladıkları önemli projeleri aktardı.

MEYDANLAR GÜNÜN KOŞULLARINA GÖRE ŞEKİLLENECEK

Buca’nın önemli meydanlarının, vatandaşa doğru şekilde hizmet verecek yapıda olmadığının altını çizen İYİ Parti Buca Adayı Nezir, Demokrasi Meydanı (Çevik Bir),Işılay Saygın Meydanı (Kasaplar), Eski Tren Yolu ve Kız Kulesi’nin çevresini düzenleyerek; kentin önemli noktalarının daha işlevsel kullanılmasına fayda sağlayacaklarını dile getirdi. Nezir, bu projeleri şu şekilde aktardı:

“(Çevik Bir) DEMOKRASİ MEYDANI PROJESİ

Çevik Bir meydanını yeniden tasarladık. Eski Buca Stadyumu ile Çevik Bir meydanını birleştirerek işlevsel ve kamusal yeni büyük bir meydan projesi yapacağız. Yeni meydan önerimizde yeşil alan odaklı, sürdürülebilir ilkelerle tasarlanmış spor alanları, etkinlik alanları, çocuk oyun alanları, kafe, bisiklet ve yürüme yolları, içermektedir. Ayrıca Özmen Caddesinde battı çıktı yaparak ve yakın çevresinde trafik yönü düzenlemeleriyle bölgenin trafik yoğunluğu büyük ölçüde hafifletmeyi sağlayacağız.

(Kasaplar) IŞILAY SAYGIN MEYDANI PROJESİ

Mevcut Kasaplar Meydanının üst kotunda yapacağımız düzenlemelerle kaykay alanları oluşturacağız. Meydan alt kota taşınarak kasaplar çarşısı ile ilişkilendirecek ve kaykay alanı ile meydan arasında oluşan kot farkını kent amfisi ile bağlayacağız. Böylece erdem caddesi ve heykel arasındaki ilişki yeniden kurulacak. Ayrıca Kasaplar Çarşısı bünyesindeki taşınmazlar ticari kimliğini koruyarak yeniden konumlandırılacak ve atıl durumdan çıkan depreme dayanıklı meydan ile ilişkili ticaret alanlarına dönüşecek. Bunun yanı sıra, çevrede trafik yönü düzenlemesi yaparak bölgenin trafik yoğunluğu büyük ölçüde hafifletmeyi sağlayacağız.

ŞİRİNYER ÇEVRE DÜZENLEME PROJESİ

Projemizin hedefi bu alanı meydan olarak düzenleyerek, yayalaştırılması ve kamusal mekanlarda kot farkının dengelenmesini sağlayarak bu bölgeler arasındaki bağı güçlendirmektir. Bu kentin en büyük odak noktasına dönüşmesine olanak sağlayacaktır. Menderes Caddesi, Mehmet Akif Caddesi ve Cemil Şeboy Caddesi’ne planladığımız battı çıktı ve proje alanlarımızın çevresinde yapmayı düşündüğümüz tek yönde trafik düzenlemesi ile bölgenin trafik yoğunluğunu büyük ölçüde azaltma hedefliyoruz. Ele aldığımız çalışma alanında mevcut spor alanları, otopark alanları, parklar, ticari alanlar, pazar yerleri gibi tüm kamusal alanları işlevlerini kaybetmeden sürdürülebilir kent ilkelerine bağlı olarak yeniden düzenleyeceğiz.

ESKİ TREN YOLU (TRAMVAY) PROJESİ

Eski tren yolu, Buca’da kentin önemli odak noktalarını birbirine bağlama potansiyeline sahip olmasına rağmen, Forbes ve Koşuyolu aksları arasındaki kot farkları ve işlevini yitirmiş ancak hala kaldırılmamış engelleyici materyaller ile kenti adeta ikiye bölmektedir. Hak ettiği kimliği kazandırmak adına rotası boyunca Yeşil Ray Tramvay Projesi öneriyoruz. Ayrıca potansiyel odak noktalarını ve yeşil alanları birbirine bağlayacak kamusal etkileşim alanları tasarladık. Projemiz kapsamında, kot farklarını dengelemek amacıyla tasarlanan mekanlar: amfi, kaykay pistleri, yürüyüş ve bisiklet yolları, etkinlik alanları, spor alanları, çocuk oyun parkları ve geniş yeşil alanları içermektedir. Bu proje içeriğiyle ve potansiyeliyle ziyaretçi akınına uğrayacak ve kentin bölünmüşlük hissini ortadan kaldıracaktır. Buca’nın kentsel dokusunu güçlendirmek ve kentin potansiyelini en üst düzeyde değerlendirmek adına önemli bir adım olacak.

KIZ KULESİ ÇEVRESİ DÜZENLEME PROJESİ

Bir zamanlar temiz havasıyla Şifa vadeden Buca’da hastalığa çare bulamayan bir Rum beyninin kızı için yapılmış olan bu kule geçmişin tarihine ışık tutuyor. Kız Kulesi’nin yakın çevresindeki işlevini yitirmiş durumda olan çocuk parkı ve spor alanı çağdaşlaştırarak, kent vizyonuna uygun işlevsel bir meydan park kafe ve spor alanı haline getirmeyi hedeflemekteyiz bu düzenlemeyle kentimizin kültürel mirasına hak ettiği değeri kazandırmayı amaçlıyoruz.”

OVA BÖLGESİ DÖNÜŞECEK

Buca Belediye Başkanı seçilmesi durumunda Ova Bölgesi’ni “Kentsel dönüşüm ve gelişim bölgesi” ilan edeceklerinin altını çizen Nezir, hazırladıkları planlarla Ova Bölgesinde yeşil alanları ve kamusal alanları artırmayı hedeflediklerini söyledi. Nezir, “Sürdürülebilir kent ilkelerini benimseyerek hak sahiplerine mağdur etmeden, adaletli bir biçimde imar haklarını koruma ve zenginleştirme amacındayız. İlkemiz yenilenme sürecinde müteahhitlere değil, değerli Ova sakinlerine öncelik vermektir. Her bir adım şeffaflık ve katılımcılık ilkelerine bağlı olarak yapılan planlama ve gelişmeleri titizlikle ele alacak belediyemiz, kentsel dönüşüm sürecinde gerek yapıların risk analizlerinin yapılması, gerekse hak sahiplerinin haklarının korunması ve diğer yasal süreçler hakkında bölge sakinlerini öncülük edecektir. Bölge sakinleri ile birlikte yürüteceğimiz çalışmalar neticesinde olgunlaşacak kentsel dönüşüm ve gelişim projelerimiz hızla hayata geçmesi için diğer kurum ve kuruluşlarla köprüler ve işbirlikleri kurulacak. Belediyemiz üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirecektir. Ayrıca kentsel dönüşüm projelerimizin olgunlaşma sürecinde hali hazır imar planlarına göre hazırlanmış kentimizin ve bölgenin ihtiyacı olan kamusal projelerimiz, Spor Merkezi Nikah Salonu, yüzme havuzu ve sevgi yolu projeleri ve buna benzer tasarlayacağımız projelere hızla başlayarak; bölgeye bir Cazibe noktasına dönüştürüp, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasını etkin rol alacağız” dedi.

KÜLTÜR SANAT VE SPOR KENTİ BUCA

Dumlupınar Mahallesinde sanat sokağı oluşturarak, mahallenin kültürel zenginliğinin tanınmasında ve de mahallelinin ekonomik olarak kalkınmasına fayda sağlayacaklarını söyleyen Nezir, benzer şekilde Kaynaklar’da oluşturacakları Kültür Merkezi projesi ile bölgeyi adeta bir cazibe merkezi haline getireceklerini ifade etti. Nezir, Açık Ve Kapalı Sinema Alanları Projesi, 9 Eylül Panorama Projesi, havuz ve aqua park projesi gibi projelerle kentte sosyal ve kültürel yaşamın canlanmasına katkı sağlayacaklarını açıkladı. Ayrıca spor faaliyetlerine de önem verdiklerinin altını çizen Nezir, “Herkes için spor etkinliğini kente yayarak suç oranını düşürmek, bireylerin ruh sağlığını korumak ve stresten arındırmak adına Buca’mızı bir spor kentine dönüştürmeyi hedefliyoruz. Aksiyon planımız şu şekilde: Modern spor alanlarının inşası ve yenilenmesi, spor etkinliklerinin çeşitlendirilmesi spor kültürünün yaygınlaştırılması ve erişilebilir olması” dedi.

PAZAR YERLERİ CANLANACAK: CEP PAZARLAR GELECEK

İYİ Parti Buca Adayı Nezir’in dikkat çeken bir diğer projesi de Cep Pazarları oldu. Nezir, Cep Pazarları projesine ilişkin şu sözleri kaydetti:
“Buca’nın güncel imar planları hızlı gelişen ilçemizin kentleşme gereksinimlerini karşılamada yetersiz kalmakta ve karşılaşılan sorunların başında yeterli pazar alanlarının eksikliği bulunmaktadır. Birçok mahallede pazar yerinin olmaması ve mevcut pazarların vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayamaması, büyük bir eksiklik olarak öne çıkmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla kamusal kent boşluklarında cep pazarları projesini hayata geçirmeye planlıyoruz. Bu proje sayesinde kent sakinleri haftanın her günü manav kalitesinde ürünlere pazar fiyatlarıyla ulaşabilecekler.”
Gece Pazarları projesi de hazırladıklarını belirten Nezir, bu projede de klasikleşen Pazar mantığından çok daha farklı bir anlayış sunduklarını söyledi. Nezir, “Gece Pazarı gündüzün temel ihtiyaç tabanlı alışverişine ek olarak, akşam saatlerinde sosyal etkinlikler, gezinti, hediyelik eşyaların satışına yönelik ve gastronomi deneyimlerini sunulduğu bir pazar alanı olacaktır” dedi.

AVM’LER DEĞİL ESNAF KALKINACAK

İYİ Parti Buca Adayı Nezir, Markalar Sokaklarımızda Projesi ile işletme ve ticaret akslarını canlandırarak, yerel ekonomiyi desteklemek ve kültürel etkileşimi artırmayı amaçladıklarını söyledi. Nezir, “Tasarladığımız bu proje ticaret potansiyeli en yüksek olan bölgelerde bulunan işletme ve ticaret aksanlarını canlandırılması ve yeni düzenleme yeniden inşa edilmesi planlanmaktadır” dedi.

BUCA TRAFİK EYLEM PLANI NEZİR’DEN

Buca Trafik Eylem Planı oluşturduklarını ve trafiğin nedenlerini tespit ettiklerini aktaran Nezir, “Bu bölgeler için hazırladığımız projelerde kısmen battı çıktı, kısmen trafik yön düzenleme eylemleriyle trafik yoğunluğunu azaltacaktır. Hasanağa Bahçesi çevresi içinde trafik yönü düzenleme eylemleri gerçekleştirerek Buca’nın tüm kilit noktalarına müdahale etmiş olacağız ve büyük ölçüde trafik sorununu çözeceğiz” dedi. Öte yandan hazırladıkları Gölet Bağlantı Yolu Projesi’ne de dikkat çeken Nezir, “Kaynaklar yolu, Gölet kavşağında oluşan trafik çekilmez hale gelmektedir. Projemizin amacı mevcut Çiftlik Sokağı rotasını otoyol alt geçidiyle 2205 Sokağı bağlayarak Atatürk Caddesi gölet istikametine alternatif bir Rota oluşturmak ve kavşak yükünü önemli ölçüde azaltmaktır” dedi.

CEZAEVİ ALANINA “BUCA PARK” PROJESİ

Buca Ceza Evinin kaldırılmasının ardından kalan araziye Bucalının ihtiyaçlarına yönelik bir proje hazırladıklarını ifade eden Nezir, “Eski Ceza Evinin bulunduğu alanı kentin sürdürülebilir ilkelerle tasarlanmış bir odak yeşil alanı haline getirmek için tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak planlama sürecinin başrolü olacağız. Buca’mızın atan kalbini başkalarının eline bırakmayacağız. Bu projeye çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyal ve eğitici etkinliklere katılabileceği aynı zamanda doğa ile iç içe olabileceği bir alan olacak çocuk oyun alanları eğitim atölyeleri ve sosyal etkinlik mekanları ile donatılacak. Ayrıca parkın tasarımı ve bakımı çevre dostu ve sürdürülebilir uygulamalarla gerçekleştirilecek. Buca’nın kalbini yeşil bir dokunuş getirecek olan bu proje, ilçemizi daha yaşanabilir daha sürdürülebilir ve daha çekici bir yer haline getirecek” sözlerini kaydetti.