Gündem

İtalya’da koronavirüsten 24 saatte 610 kişi hayatını kaybetti!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını 200'den fazla ülkeyi etkilerken virüs salgınından en çok etkilenenlerden biri İtalya oldu. İtalya'da Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli'den alınan bilgilere göre son 24 saatte 610 artarak 18 bin 279'a yükseldi.

Koronavirüsü salgını İtalya’yı kötü bir şekilde etkiledi. 7 haftadır süren koronavirüsü salgınında Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli basın toplantısında talya’da son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısını açıkladı.

TOPLAM SAYI 143 BİN 626’YA ULAŞTI
Borrelli, ülkede mevcut vaka sayısının 96 bin 877’ye çıktığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların toplam sayısının ise 143 bin 626’ya ulaştığını belirtti.

Angelo Borelli, iyileşenlerin sayısının ise bugün 1979’luk artışla 28 bin 470’e yükseldiğini kaydetti.

Yüksek Sağlık Enstitüsü Konseyi Başkanı Prof. Franco Locatelli de yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısındaki düşüşün art arda 5 gündür sürdüğünü belirtti.

Locatelli, ülkede bir süredir sayıların düşmesiyle gündeme gelen normale dönüş konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini, çünkü virüsün ikinci yayılma dalgasıyla karşılaşma riskleri olduğunu söyledi.

Ülke genelinde bugüne kadar toplam 853 bin 369 test yapıldığı bildirildi.

KARANTİNA 2 HAFTA DAHA UZAYABİLİR
İtalyan haber ajansı ANSA’nın haberinde, hükümetin 13 Nisan’da sona erecek sıkı karantina tedbirlerinin süresini 2 hafta daha uzatmaya hazırlandığı ifade edildi.

Başbakan Giuseppe Conte, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye röportaj verdi. “Eğer bilim insanları onaylarsa, bu ay sonundan itibaren bazı önlemleri gevşetmeye başlarız.” dedi.

Başbakan Conte, virüsün yarattığı ekonomik sıkıntıları aşmaya yönelik finansmanın nasıl sağlanacağı konusunda AB’nin halen anlaşmamış olmasına da değinedi. Conte “AB projesi, 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşı karşıya kaldığı bu en büyük krizde Eurobond (korona tahvil) üzerinde anlaşamazsa başarısız olmuş olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19’la mücadelede ilk sırada yer alan sağlık çalışanları da virüsten olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

12 bin 500’ü aşkın sağlık çalışanının enfekte olduğu ülkede, hayatını kaybeden doktor sayısı 105’e, hemşire sayısı ise 28’e yükseldi.

Etiketler

İlgili Makaleler