Gündem

İşverene asgari ücret desteği yeniden yürürlükte; SGK açıkladı, her işletme 60 bin TL ek ödeme alacak! Üstelik başvuru yapmak gerekmiyor…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafın dan işverene verilen asgari ücret desteği, sene başında durdurulmuştu. Bir yılda 60 bin TL destek verilmesi planlanan işverenlere asgari ücret desteğinin yeniden yürürlüğe girdiğini ve kimlerin bu kapsamda destek alabileceğini Hürriyet yazarı Noyan Doğan duyurdu.

NOYAN DOĞAN İŞVERENE ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ MÜJDESİNİ VERDİ

Bu haftaki köşesine yeniden yürürlüğe sokulan işverene asgari ücret desteğini alan Noyan Doğan, asgari ücretin bir yıl içerisinde aldığı zamlara; “2022’nin Ocak ayında asgari ücret 5.004 lira, net de 4.253.40 lira oldu. Buna göre de sene başında asgari ücretin neti yüzde 50.5, brütü ise yüzde 40 artırıldı” sözleriyle dikkat çekti. Ardından sene başında işverene verilmeyen asgari ücret desteğinin yeniden yürürlüğe girdiğini müjdeleyen Noyan Doğan, “Günlük asgari ücretin brütü 166.80, neti ise141.78 lira oldu. Ancak sene başında işverene asgari ücret desteği verilmedi. Aslında sene başında asgari ücret, 2022’nin tamamı için belirlenmişti fakat ekonomik gelişmeler nedeniyle uzun yıllar sonra ilk defa sene ortasında asgari ücrette artışa gidildi. Asgari ücrette yüzde 30 artış yapılarak, 1 Temmuz’dan itibaren günlük brüt 215.70 TL, aylık brüt 6.471 TL, net 5.500.35 lira oldu. Yeni asgari ücretin işverene maliyeti ise 7.603.43 oldu. Böylece 2022 yılının tamamında asgari ücrete yüzde 70 zam yapılmış oldu. Hal böyle olunca da işverene asgari ücret desteği yeniden uygulamaya girdi. Yeniden diyorum çünkü son 6 yıldır işverene asgari ücret desteği uygulanıyordu” dedi.

NOYAN DOĞAN KAPSAMA GİREN İŞLETMELERİ AÇIKLADI

Kaleme aldığı köşe yazısında yeniden devreye giren asgari ücretli çalışan desteğini müjdeleyen Hürriyet yazarı Noyan Doğan, “Buna göre de 2022’nin temmuz-aralık döneminde çalışan sayısı ve sektör ayrımı olmadan tüm işverenlere günlük 3.33 lira, aylık 100 lira, 6 aylık da toplam 600 lira asgari ücret desteği verilecek. Basit bir hesapla yanınızda 100 kişi çalıştırıyorsanız sene sonuna kadar 60 bin lira asgari ücret desteği alacaksınız. Yok, bin kişilik bir işletmeyse, 600 bin lira destek verilecek. Peki, asgari ücretten hangi işverenler, nasıl yararlanacak? Madde madde anlatayım” sözleriyle kapsama girecek olanları da tek tek anlatacağını belirtti. Ardında kapsama girenleri anlatan Doğan, “Asgari ücret desteğinden yararlanabilmek için 2021’in Ocak-Aralık döneminde bildirilen sigortalı sayısının altına düşülmemesi gerekiyor. Yani, geçen senenin tamamında işyerinde 100 kişi çalışıyorsa ve bu yılın ilk yarısında aynı işletmede çalışan sayısı 90’a düşmüşse o işletme asgari ücret desteğinden yararlanamayacak. Aynı işyeri 2022 yılında çalışan sayısını 110’a çıkarttıysa tüm çalışanlar için destek alabilecek. Asgari ücret desteği uzun vadeli sigorta kollarına tabi çalışanlar için verilecek.  Kamu idarelerine ait kadro ve pozisyonlarda 4/A kapsamında çalışan sigortalılar destekten yararlanamayacak. 2022 yılında kurulan işletmeler de asgari ücret desteğinden faydalanabilecek” ifadelerini kullandı. Öte yandan Doğan, asgari ücret desteğinden yararlanmak için işyerlerinin herhangi bir başvurma şartı bulunmadığına dikkat çekti.