İzmir Haberleri

İsveç’ten kaçırılan torunlarını aramak için İzmir’e geldi!

İsveç’te yaşayan Kocere Akgün ve Nahide Naida Akgün isimli kardeşler babaları tarafından İzmir’e kaçırılan çocuklarının izini sürüyor. İki kardeşin babası Ayhan Akgün ise, İzmir’de aranan çocukları bulanlara ödül vereceğini açıkladı.

Yaşamını İsveç’te sürdüren Türk asıllı doktor Kocere Akgün ve öğretmen kardeşi Nahide Nadia Akgün, kuzenleri olan Fırat ve Mehmet Akgün kardeşlerle evlendi. İki kız kardeş anlaşamadıkları için evliliklerini sonlandırdı. Boşanmadan sonra İsveç mahkemeleri Kocere-Mehmet Akgün çiftinin kızları Arin (5) ve Nahide Nadia-Fırat Akgün çiftinin kızları Ronya’nın (5) velayetini annelere verdi.

Kız kardeşlerin iddiasına göre Mehmet ve Fırat Akgün, kız kardeşlerinin İzmir’de gerçekleşecek düğününe katılacaklarını öne sürerek kızlarını da yanlarına alarak İsveç Stockholm’den İzmir’e geldi. İki erkek kardeş İzmir’e gelirken bir hafta sonra döneceklerini söylemelerine rağmen bir daha Stockholm’e dönmedi. Nahide Nadia Akgün, Kocere Akgün ve babaları Ayhan Akgün 2019 yılının şubat ayından beri görmedikleri kızlarını bulmak için yoğun çaba harcadı.

Ayhan Akgün annelerinden çalınan torunlarını bulmak üzere İzmir’e geldi. Polis ekipleri arama çalışmalarını titizlikle yürütürken, dede Akgün torunlarının bulunması halinde yardımcı olan kişilere ödül vereceğini söyledi.

BULANA ÖDÜL VERİLECEK

Torunlarını aramak için İzmir’e gelen ve 52 gündür burada olduğunu belirten dede Ayhan Akgün; “İki kızım, aynı zamanda yeğenlerim olan iki kardeşle evlendi. Ancak ikisi de boşandı. İki kızımın da birer kızı var. Mahkeme, torunların velayetlerini kızlarıma verdi. Geçen sene eski damatlarım Mehmet ve Fırat Akgün bize gelerek kızlarını İzmir’deki kız kardeşlerinin düğününe götürmek istediklerini söyledi. Biz de, kızları bir haftalığına İzmir’e götürmelerini kabul ettik. Fakat bir daha gelmediler. İsveç makamları, velayetin kızlarımda olduğuna dair Türkiye’ye yazı gönderdi. Türk polisi şu an her yerde onları arıyor. Torunlarımı bulmak için ben de İzmir’e geldim. Ronya ve Arin’in İsveç’te eğitimleri devam ediyordu. Şu anda anneleri çok zor durumda. İki kızım da İzmir’e gelip çocuklarını aradı ama göremeden geri döndüler. Bu çocuklar için anne de baba da önemli. Biz çocukların babalarını görmelerine karşı değiliz. Çocuklar bulunursa hem annelerini hem de babalarını görmeye devam etsinler. Aynı zamanda yeğenlerim olan eski damatlarım İsveç vatandaşı ancak uzun süredir torunlarımla birlikte İzmir’de saklanıyorlar. Torunlarımı polise teslim edene 5 bin Euro, ciddi ihbarda bulunana da 2 bin Euro ödül vereceğim” dedi.