Ekonomi

İşten çıkarma yasağı uzayacak mı? 2021’e kadar yetki veriliyor!

Corona virüsü salgını nedeniyle uygulanmaya koyulan ‘işten çıkarma yasağı’ ile yeni gelişmeler meydana geldi. AK Partili Milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi sunuldu. Teklif kapsamında işten çıkarma yasağının 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilmesi için Cumhurbaşkanına yetki verileceği öğrenildi.

Türkiye’de corona virüsü salgının ekonomik olarak olumsuz etkilerinden korunmak için, işten çıkarma yasağı uygulanıyordu. Vatandaşlar tarafından yasağın ne zaman biteceği merak ediliyordu. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 Temmuz’da sona ermesi beklenen yasağın 1 ay daha uzatıldığını açıklamıştı. İşten çıkarma yasağı hakkında yeni gelişmeler yaşandı. 4 AK Partili Milletvekilin imzasıyla TBMM’ye, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi sunuldu. Kanun kapsamında Cumhurbaşkanına üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilmesi için yetki verilecek.

İşten çıkarma yasağı düzenlemesinin ayrıntıları

Yapılan düzenleme ile beraber üç aylık süreyi sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak altı aya kadar uzatmaya yetkili olacak.
Düzenlemede fesih engelinin istisnaları arasında, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuatına göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri de gösterildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu