EkonomiGündem

İşten çıkarma yasağı kararı: Resmi Gazete’de yayımlandı!

Depremin ardından alınan kararlar devam ediyor. Deprem bölgesinde bir yeni karar daha alındı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Alınan karar kapsamında, bölgede işten çıkarma yasağı olacak. Ayrıca kısa çalışma ödeneği uygulaması da hayata geçirildi.

Deprem bölgesi için yeni bir karar alındı. Buna göre, deprem bölgesinde belli şartlar dahilinde işten çıkarma yasağı ile kısa çalışma ödeneği uygulaması hayata geçirildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UYGULANACAK

OHAL ilan edilen illerde pandemi döneminde olduğu gibi İş Kanunu’ndaki ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına uymamak’, ‘işyerinin kapanması’ gibi sebepler dışında işten çıkarma yasaklandı.

Kısa çalışma veya işsizlik ödeneğinden yararlanmayan ve işsiz kalanlar için de OHAL süresini aşmamak kaydıyla İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 133,44 TL destek ödemesi yapılacak ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında sayılacak.

Deprem bölgesindeki işyerlerinde Sendika Kanunu kapsamındaki yetki tespiti, toplu sözleşmelerin yapılması, uyuşmazlıkların çözümü, grev ve lokavt süreleri de OHAL süresi boyunca uzatıldı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VERİLECEK

Kararnameye göre depremden etkilenen ve OHAL kapsamında bulunan kentlerdeki işverenler, işyerlerinin ağır ya da orta hasarlı olduğunu belgelemeleri durumunda, ‘uygunluk tespiti’ beklenmeksizin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek.