Sağlık

İşte koronavirüs aşısının yan etkileri!

Tüm dünyanın beklediği ve Faz 3 çalışmaları başlatılan koronavirüs aşılarının yan etkileri bir bir açıklandı.

Tüm dünyanın dör gözle beklediği koronavirüs aşısının yan etkileri açıklandı. Dünya genelinde vefat edenlerin sayısı 1 milyonu aşarken 34.8 milyon kişi de koronavirüse yakalandı. Bu tablonun devam etmemesi için hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde aşı çalışmaları tüm hızı ile devam ederken ABD’de Faz 3 çalışmaları başlatılan koronavirüs aşılarının yan etkileri açıklandı.

TÜM DÜNYA AŞI İÇİN ÇALIŞIYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün gözetiminde dünyanın pek çok yerinde aşı çalışmaları sürse de şu ana kadar somut bir gelişme yaşanmadı. Koronavirüse karşı net bir aşı henüz kullanımda değil. Çeşitli ülkelerde çeşitli şirketlerin yürütmüş olduğu ve faz 3 aşamasına gelmiş olan aşı çalışmaları var. Bunlardan Moderna ve Plfzer şirketleri aşılarını gönüllü insanlar üzerinde denemeye Ağustos ayı itibariyle başlamıştı.

GÖNÜLLÜLERİ BULDULAR

Tüm dünyanın dört gözle beklediği koronavirüs aşılarının yan etkilerini haberleştirmek isteyen CNBC gönüllü olarak aşı yaptıran 5 kişiye ulaştı ve bu konu hakkında bilgi edinmeyi başardı. CNBC’nin haberinde 2 kişi Moderna, 3 kişi de Plfzer aşı testine katıldı.

BAŞ AĞRISI, YÜKSEK ATEŞ..!

Katılımcıların vermiş olduğu bilgilere göre aşılar üşütme, titretme, yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetlerini ortaya çıkartıyor. Habere göre; her iki şirketin katılımcıları da bahsi geçen yan etkilerin bir gün sonra kaybolduğunu söyledi. Utahlı 44 yaşında biyolog Hutchison, 18 Ağustos’ta ilk aşıyı yaptıktan sonra, düşük dereceli bir ateşle birkaç gün boyunca kendini biraz kötü hissettiğini ifade etti. İkinci aşıyı 15 Eylül’de bir klinikte yaptırdığını ve 8 saat sonra, 38 derece ateş, titreme, şiddetli baş ağrısı ve nefes darlığı ile yataktan çıkamadığını söyleyen gönüllü o gece neredeyse hiç uyumadığını ve ateşi beş saat boyunca 37.7 derecenin üzerinde kaldığını ifade etti. İğneyi aldığı kolundaki ağrıyı “omzundaki bir kaz yumurtası” gibi hissettiğini söyleyen Hutchison 12 saat sonra normalleştiğini ve enerji seviyelerinin geri döndüğünü kaydetti. İsimlerinin gizli kalmasını isteyen Moderna denemesine katılan diğer iki kişi de benzer yan etkiler bildirdi. Benzer şekilde, Pfizer denemesindeki bir katılımcı beklediğinden daha şiddetli semptomlar yaşadığını söyledi.

ŞİRKETLER YAN ETKİLERİ KABUL ETTİ

Moderna ve Pfizer, aşılarının kas ağrısı, titreme ve baş ağrısı gibi hafif Covid-19 ile ilişkili semptomlara benzer yan etkilere neden olabileceğini kabul etti. Şirketler klinik denemelerde ilerledikçe, birkaç aşı üreticisi, daha şiddetli reaksiyon raporlarının ardından en yüksek dozlarını bıraktı. Bulaşıcı hastalık uzmanı Florian Krammer, Twitter’da Moderna’nın birinci aşama denemesinde bildirilen yan etkilerin “tatsız ama tehlikeli değil” olarak niteledi. Çocukların ve hamile kadınların benzer semptomları yaşayıp yaşamayacağı ise henüz belli değil.

AŞIDAN SONRA DİNLENMEK ŞART!

Moderna çalışmasındaki 50’li yaşlarda bir Kuzey Carolinalı kadın, ateşi olmadığını, ancak bir gün boyunca odaklanamayacak kadar kötü bir migren geçirdiğini söyledi. Denek, ertesi gün Excedrin aldıktan sonra daha iyi hissederek uyandı. Katılımcı, “İlk doz önemli değil. İkinci doz sizi kesinlikle zorlayacak ve bu dozdan sonra bir gün işten izin almanız gerekecek” diyor. Aşıyı deneyen kişilere özel Facebook gruplarında da üyeler, kolda tetanos aşısına benzer bir ateş ve ağrı bildirdi; ayrıca bu sürede “ağırlık kaldırmak veya egzersiz yapmanın da” mümkün olmayacağını anlattı.