EğitimGündem

İstanbulkart bilgisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, sabıka kaydı gibi belgeler isteniyor: Binlerce kişiye 4 bin TL üzerinde geri ödemesiz para verilecek!

Binlerce kişiye 4 bin TL üzerinde geri ödemesiz para verilecek. Ödemelerden faydalanmak için gerekli belgeler belediyenin internet sitesi üzerinden açıklandı. Şartları sağlayanlar başvuru işlemlerini yapabilirler.

İstanbul’da öğrencilere destek devam ediyor. Bu kapsamda belediye yeni bilgilendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamalarda, 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde 75 bin öğrenciye 4 bin 500 TL geri ödemesiz burs verileceği bildirildi.

Burslar için istenilen belgeler


Nüfus cüzdanı fotokopisi
Sabıka kaydı / disiplin cezası almadığına dair belge
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
Bursluluk belgesi
Disiplin belgesi
Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, maaş bordrosu vb.)
Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler (Sadece aktif öğrenci olan kardeşler dikkate alınıyor)
Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge
Öğrencinin İstanbul Kart bilgisi

Başvurular nasıl yapılacak?

Sistem, İstanbul’daki üniversitelerin yerleştirmelerinin yapılıp kayıtlarının tamamladığı Eylül ayı sonunda hizmete girerken, burslar, Ekim’den itibaren üç taksit olarak hak kazananlara sunulmaya başlayacak. Açıköğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, ücretli değişim programında olanlar, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, 25 yaşından büyükler burstan faydalanamayacak. Burstan faydalanmak için, öğrencinin devlet üniversitesinde okuyor olması veya vakıf /özel üniversitede yüzde yüz burslu okuması gerekiyor. Ara sınıf ve son sınıf öğrencilerinin ise yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması da istenen kriterler arasında yer alıyor. Proje ve kriterler hakkında detaylı bilgiye “gencuniversiteli.ibb.istanbul” internet sitesinden ulaşılabiliyor.