Gündem

İstanbul’da yaşayanlara flaş açıklama: Hafta sonu dikkat!

Meteoroloji uzmanından İstanbul’a hafta sonu için uyarı yapıldı. Hafta sonu İstanbul’da kuvvetli yağış bekleniyor. Kar yağışının olmayacağı ancak sağanak yağışı etkili olacağı bildirildi. Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, cuma günü dahil hafta sonu cumartesi ve pazar günü yağışların kuvvetli olacağını belirtti.

KUVVETLİ OLACAK

İstanbul’da yaşayanlara hafta sonu için yağış uyarısı geldi. Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, değerlendirmelerde bulunarak, uyarı yaptı. Tek, cuma günü İstanbul’da metrekareye 5-6 kilogram civarında yağış düşeceğini, cumartesi günü ise 3-4 saat içerisinde yağışın metrekareye 25-30 kilograma kadar çıkacağını ifade ederek, “Toplam 40-50 kilogram yağış düşebilir. Yağış pazar günü de devam edecek, pazartesi ise zayıf şekilde sürebilir. İstanbul’da ocak ayı uzun yıllar yağış ortalaması 106 kilogram civarında.

Bugüne kadar düşen yağış miktarı ise yaklaşık 13 kilogram. Çok kurak bir ocak ayı geçiriyoruz. Bu gelecek yağışlarla geçmiş yıllara göre fark 4’te 1 oranına kadar düşecek.” diye konuştu.

Tek, şubat başında ise İstanbul’la birlikte Marmara’nın kuzeyi ile Karadeniz genelinde kar yağışı görülebileceğini, yurdun diğer kesimlerinde soğuk havanın devam edeceğini sözlerine ekledi.