Gündem

İstanbul’da pazar günü için toplu ulaşım kararı: Ücretsiz olacak!

İstanbul’da pazar günü için toplu ulaşımla ilgili bir karar alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından alınan karar duyuruldu. Buna göre, 2 Haziran Pazar günü toplu ulaşım öğrenci ve öğretim görevlilerine ücretsiz olacak.

ÜCRETSİZ OLACAK

İstanbulkart’ı olan öğrenci ve öğretmenler 2 Haziran Pazar günü toplu ulaşıma ücretsiz binebilecek. Pazar günü yapılacak olan Liselere Geçiş Sistemi Sınavı (LGS) ve Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (YDUS) girecek öğrenci ve öğretim görevlileri kişiselleştirilmiş İstanbulkart’ı ile toplu ulaşımı ücretsiz kullanabilecek.

BELGE GÖSTERMEK YETERLİ OLACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı toplu ulaşım araçları, 2 Haziran Pazar günü yapılacak LGS ve YDUS sınavına girecekler için ücretsiz olacak. Metro İstanbul, İETT ve Şehir Hatları; öğrencilere ve sınav görevlilerine ücretsiz olarak hizmet verecek.

Her iki sınav için geçerli olacak ücretsiz toplu ulaşımdan faydalanmak isteyenlerin sınav belgeleri veya görevli belgelerini göstermeleri yeterli olacak. Sınav başlangıcının 2 saat öncesinden başlayan ücretsiz ulaşım imkanı, sınav bitişinin 2 saat sonrasına kadar devam edecek.

EK SEFER DÜZENLENECEK

İETT Avrupa yakasında 23 hatta 28 ek sefer, Anadolu yakasında ise 47 hatta 86 ek sefer olmak üzere toplam 114 ek sefer planladı. Oluşabilecek ihtiyaçlara göre ek seferler için de önlem alacak. Şehir Hatları normal seferlere ek olarak 06.45 Bostancı ve 07.20 Büyükada kalkışlı seferler düzenleyecek.