Gündem

İstanbul’da flaş yasak kararı! İstanbul Valisi Yerlikaya duyurdu

Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde yapılan toplanma çağrıları sonrası İstanbul’da flaş bir yasak kararı alındı. Yasak kararı hakkında açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yasak kararının corona virüsü salgını nedeniyle alındığını bildirdi.

İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde toplanmanın toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği nedeniyle yasaklandığı açıklandı. Yasak kararını İstanbul Valisi Ali Yerlikaya resmi twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Söz konusu yasak kararı hakkında şu ifadeler kullanıldı:

“Bazı sivil toplum kuruluşları ve topluluklar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde bugün toplanma çağrıları yapılmaktadır.

Beşiktaş ve Sarıyer İlçelerimizin Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile yapılması planlanan toplanmanın toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek, bu ilçelerimizde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır.

Değerli Hemşehrilerim,

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve kanunlar önünde herkes eşittir. Bütün vatandaşlarımızdan beklentimiz; konusu suç teşkil edecek her türlü tutum ve davranışlardan kaçınılması ve aklıselim davranılmasıdır.
Güvenlik güçlerimiz, hepimizin huzur ve güvenliği için daima görev başındadır.

Gücünü milletimizin engin sevgisi ve yasalarımızdan alan polisimiz; her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği görev, yetki ve sorumluluklarını kararlılıkla yerine getirecektir.”