Gündem

İstanbul Havalimanı’nda uçak gövde üzerine iniş yaptı: Pist saat 15.00’e kadar uçuşa kapatıldı!

İstanbul Havalimanı’nda panik dolu anlar yaşandı. Bir kargo uçağı gövde üzerine iniş yaptı. Yaşanan olayın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, pistin saat 15.00’a kadar kapatıldığı bildirildi.

SAAT 15.00’A KADAR KAPATILDI

Olay, sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı’ndan meydana geldi. FedEx’e ait kargo uçağı gövde üzerine iniş yaptı. Bunun ardından 16R pisti, 15.00’e kadar uçuşa kapatıldı. Diğer iki piste iniş kalkışların sorunsuz yapıldığı öğrenildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, olaya ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Paris’ten İstanbul Havalimanı’mıza sefer yapan Boeing-767 tipi kargo uçağı ön iniş takımlarının açılmaması sonucu pistimize iniş yapmıştır.

Pilotun ön iniş takımının açılmadığı ile ilgili bilgi vermesi üzerine hemen kuleden kendisiyle irtibata geçilmiştir. Havalimanı görevlilerimiz, uçağın ön iniş takımının açılmadığını teyit ettikten sonra gerekli yangın söndürme, acil müdahale ve sağlık ekiplerimizi hazır bulundurarak söz konusu uçağın havalimanımıza inmesini sağlamıştır. Görevli arkadaşlarımızın başarılı yönlendirmeleriyle uçak gövdesi üzerine sorunsuz bir iniş gerçekleştirmiştir. İki pilotun tahliyesinden sonra sağlık durumları kontrol edilmiş; herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Olayın meydana geldiği İstanbul Havalimanı 16R pisti geçici olarak saat 15.00’e kadar uçuşa kapatılmıştır.

Sürece ilişkin gerekli teknik incelemelerimiz de devam etmektedir. İvedi olarak olaya müdahale eden tüm ekiplerimizi kutluyor; herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”