Genel

İstanbul depremi ile ilgili flaş açıklama: “Zeminde taşıma gücü kaybı olabilir!”

Prof. Dr. Şükrü Ersoy Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İstanbul depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu. CNN Türk Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy deprem ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

“BURALAR DAHA SAĞLAM”

CNN Türk Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy da konuyla ilgili Meltem Bozbeyoğlu’na açıklamalarda bulundu. İlçe ilçe çarpıcı tespitler yapan Ersoy zemin ve yapı riskine dikkat çekti. İşte Ersoy’un açıklamaları;

Anadolu yakası genel olarak sağlam bir zemine sahip. Avrupa yakasında ise Haliç’ten itibaren kuzeye doğru olan ilçeler daha sağlam kayaçların olduğu yerler. İşte Sarıyer, Şişli, Beyoğlu, Eyüp ve en batıdaki Başakşehir ve Arnavutköy’ün bazı kısımları olmak üzere buralar daha sağlam. Nereye göre? Avrupa yakasının güney ilçelerine göre. Güney ilçeleri neresi? Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Esenler, Güngören gibi ilçeler zeminleri biraz daha hassas. Bu riskli dediğimiz şey zemini riskli, yapısı riskli diye ayırmak gerekiyor.

Parsel bazında, mahalle bazında çok şeyler değişebilir. Mesela Maltepe tarafından bir sürü dolgu alan var. Kadıköy yakasında dereler var. Aynı şekilde Avrupa yakasında da dereler var. O dere yataklarının olduğu bölgeler en hassas yerler. Buralarda zemin sıvılaşabilir. Zeminde taşıma gücü kaybı olabilir. Üstündeki binalar sağlam olsa bile yıkılabilirler.

OTURANLAR ZEMİN ETÜDÜ ÇALIŞMASI MI YAPTIRMASI GEREKİYOR?

Her şey yasal görünebilir. Ama kaygılarımız, korkularımız var. Bu bakımdan yapılarımızı ‘Bir sonraki depreme hazır mı?’, ‘Yönetmelik bakımında hazır mı?’, ‘Proje bakımından hazır mı?’, ‘Zemin bakımından hazır mı?’ bir göstermekte fayda var.