Gündem

İstanbul'daki 6.0 büyüklüğündeki deprem sonrası AFAD'dan önemli uyarı!

İstanbul’da korkutan depremin ardından AFAD’dan önemli ‘artçı’ uyarısı geldi. AFAD Deprem Dairesi Başkanı, ”Hasarlı binalara girmeyin” diye konuştu. 

İstanbul’da meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından uzmanlardan peş peşe açıklamalar geliyor. AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, “Deprem Kuzey Anadolu fayında meydana geldi. 4.5-4.6 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir. Hasarlı binalara girmeyin” diye konuştu. AFAD Deprem Dairesi Başkanı, İstanbul’da 16 artçı deprem meydana geldiğini söyledi.

Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, “Deprem Kuzey Anadolu fayında meydana geldi. 4.5-4.6 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir. Hasarlı binalara girmeyin” diye konuştu.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Deprem bazı binalarda hasara yol açmış olabilir. Evlerinde çatlak oluşan vatandaşlar binalarını terk etsinler ve AFAD’dan ve valilikten gelecek uyarıları dinlesinler. Bu deprem Marmara’da beklediğimiz büyük deprem fayında oldu. Orta büyüklükte bir deprem ve bir iki hafta bu hatta artçılar (4 ve üzeri) sürebilir. Yerkabuğunu kırabilecek bir enerji oluşturabileceğinden hasarlı ve riskli binalardaki vatandaşlarımızın evlerini terk etmesi gerekiyor” dedi.

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk sucuoğlu, İstanbul’daki depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sucuoğlu, “Bu deprem daha önce olan bağımsız bir deprem. Fayın başka bir kısmının kırılmış olması gerekiyor. 5.8 daha ciddi. 4.6 olanlar yapılara etki edecek bir deprem değil. 6. orta şiddetli bir deprem oluyor” dedi.

Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Üzerinde deprem beklentimiz olan bir fayın ve oınun çevresindeki bazı fayların getirdiği bir deprem. Özellikle merak edilen geleceğe yönelik gerçekten net cevabı olmayan bir soru. Deprem aktivitesi birbirini izlemesi gerekiyor. Bu aşamada çok fazla birşey mümkün değil. Bölge kritik bir bölge ve üzerinde büyük bir deprem olması beklenilen bir bölge. Bu tamamen artçılarından sonra gidebilir ya da bunun arkasında bir süre daha deprem sürebilir. Bekleyip görmek gerekiyor.” dedi.

Marmara’da 7 büyüklüğünde bir depremin beklendiğini belirten İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak da, “Marmara’daki en büyük sorun insanlar olayın ciddiyetinin farkına varmış değiller. ” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı