Gündem

İşsizlik sigortası rakamları! İşverene de işçiye de teşvik!

İşsizlik…

4 milyon 302 kişiyi ilgilendiren işsizlik fonu bülteni açıklandı. İşsizlik Sigortası Fonu Bülteni’nde yer alan resmi verilere göre, hem iktidarın hem de işverenin yoğun kullanımına rağmen fonun toplam varlığı kasım ayı itibariyle 131 milyar 120 milyon liraya çıktı. Fon yönetimi, bu paranın 122 milyar 741 milyon lirasını Hazine’nin uzun vadeli borçlanma aracı olan tahvillere yatırırken, 8 milyar 378 milyon lirasını ise Ziraat Bankası’nın mevduat hesaplarında değerlendiriyor. 

11 ayda işsize 9 milyar, işverene 14 milyar ödedi

İşkur’un verilerine göre, önceki dönemden devam edenlerle birlikte kasım ayında 595 bin 112 kişiye 660 milyon 401 bin 27 lira ödendi. Kasım ayında işverenlere ise prim, vergi veya ücret desteği olarak 1 milyar 756 milyon 515 bin lira teşvik ödendi. Bu yılın 11 aylık döneminde de işsizlikteki rekor artış nedeniyle işçilere yapılan ödemeler 9 milyara ulaşsa da işverene aktarılan kaynak 14.7 milyar liraya ulaştı.


10 İŞSİZDEN 8’İNE FON YOK 
Fonun amacı dışında kullanılmasını eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, her 10 işsizden yaklaşık 8’inin fondan yararlanamadığını, fonun işsize değil işverenlerin derdine derman olduğunu söyledi. Ağbaba, bu yılın ilk 11 ayında İŞKUR’a kayıtlı 4 milyon 26 bin işsizden sadece 595 binine işsizlik ödeneği bağlandığını, 3.4 milyon işsizin ise kaderine terk edildiğini bildirdi. Ağababa, İşsizlik Fonu’ndan yararlanma konusunda işsizlerin önüne çok ağır şartlar konulduğunu, bu nedenle milyonlarca işsizin adeta aç bırakıldığını belirtirken, fondan yararlanma şartlarının yumuşatılmasını önerdi. Ağbaba, fondan yararlanmak için son 3 yılda 600 gün sigorta şartının 180’e indirilmesi ve kıdeme göre farklılaşan faydalanma sürelerinin uzatılması önerisini gündeme getirdi. Ağbaba, ayrıca İşsizlik Fonu‘dan işverenlere ve devlete aktarılan kaynakların kesilmesini istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı