Genel

İspanya: Tükendik, yorgunuz!

İspanya'nin koronavirüs (Covid-19) kabusu artarak devam ediyor. Salgınında son 24 saatte 11 bin 289 yeni vaka tespit edilirken, Madrid Tabipler Odası Başkan Yardımcısı Hernandez, “Mevcut durumu daha fazla kaldıracak halimiz yok. Tükendik, yorgunuz, kızgınız ve çaresiziz” dedi.

Koronavirüs’ün (Covid-19) Avrupa’daki merkezi konumuna gelen İspanya’da vakalar katlanarak devam ediyor. İspanya Sağlık Bakanlığı, dün 682 bin 267 olarak açıkladığı toplam vaka sayısını bugün 11 bin 289 artışla 693 bin 556 olarak güncelledi. Son 7 günde Covid-19’dan 517 kişinin hayatını kaybettiği ve salgından ölenlerin toplam sayısının 31 bin 34’e çıktığı kaydedildi.

ASKERİYEYİ GÖREVE ÇAĞIRDILAR

Vakaların en fazla görüldüğü yer olan başkent Madrid’de kısıtlama getirilen mahallelere yenilerinin eklenmesi ve ilave tedbirlerin alınması gündeme gelirken, Madrid özerk hükümeti, Covid-19 ile mücadelede alınan önlemlerin kontrolünde askerlerin de görev alması için acil yardım istedi.

“GÖÇMEN DOKTORLAR İŞE KABUL EDİLSİN!”

Yerel yönetim yetkilileri ayrıca, bölgedeki sağlık personeli açığını kapatabilmek için, Madrid’de yaşayan ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışından geldiklerinden diplomalarında denklik sorunu yaşayan 300 kadar göçmen doktorun, bir an önce kabul edilmeleri yönünde çalışma başlattıklarını duyurdu.

“ÇALIŞMA ŞARTLARI DÜZELTİLMELİ”

Madrid’de yoğun bakım servislerindeki doluluk oranının son bir ayda yüzde 161 artmasıyla ilgili Madrid Tabipler Odası Başkan Yardımcısı Angela Hernandez, “Şu anda en büyük sorunumuz personel eksiliği ve yerel yönetim ile merkezi hükümet arasındaki koordinasyonsuzluk. Hastanelerdeki yoğunluk her geçen gün artıyor. Mevcut durumu daha fazla kaldıracak halimiz yok. Tükendik, yorgunuz, kızgınız ve çaresisiz. Greve gitme konusunda henüz karar vermedik. Pazartesi günü yeni bir toplantı yapacağız. Greve gidersek, bu hiçbir şekilde siyasi bir şey olmayacak. Çalışma şartlarımızın düzeltilmesi şart. Meslektaşlarımızın birçoğu hastalandı, çok fazla çalışmaktan bitkin. İspanyol doktorların yıllık kazançları ortalama 75 bin avro. Bu rakam Fransa’da 96 bin avro, Almanya’da 125 bin avro, İngiltere’de 129 bin 500 avro” dedi.