Gündem

İŞKUR önünde çay satan adamın kızı konuştu!

Ankara'nın Keçiören ilçesinde  iş başvurusu için gittiği Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) önünde çay satmaya başlayan Yusuf Derin'in görüntüleri sosyal medyada çok konuşulmuştu. Yusuf Derin'in 22 yaşındaki kızı Nuray Derin “Fakir olmaktan utanmıyorum. İki yıl önce üniversiteyi bitirdim hâlâ işsizim." diyerek Atilla Güner'le Akşam Postası'na konuştu.

Ankara Keçiören’de İŞKUR önünde çay satan Yusuf Derin’in görüntüleri sosyal medyada ve televizyonlarda çok konuşulmuştu. 22 yaşındaki Nuray Derin, Sputnik Radyo’da Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuk olarak açıklamalarda bulundu.

Derin ailesinin iki kızından biri olan 22 yaşındaki Nuray Derin, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“İki sene önce üniversiteyi bitirdim. Tıbbı dökümasyon ve sekreterlik bölümünü bitirdim. Çok yere iş başvurusu yaptım ama geri dönüş olmadı. Eve katkı sağlamak istiyorum ama olmuyor. İŞKUR’un önünde çay satma fikri küçük kardeşimden çıktı. Mutfak harcamalarımızı halledebiliyoruz. Kira borcumuz birikiyor, onları ödeme imkanımız zaten olmaz o kadar parayla. Geçinmeye çalışıyoruz.”

“FAKİRSEM FAKİRİM, ZENGİNSEM ZENGİNİM”

“Genç beyinlerin önü kesiliyor İş imkanı sağlanmıyor bu çok üzücü bir durum. Psikolojik olarak beni çok etkiliyor. Destek olmak faydalı olmak istiyorum ama bunu yapamamak insanı pasif hissettiriyor. Ben halimden hiçbir zaman utanmadım. Durumum yok diye hiçbir zaman çekinmedim ve kendimi hep olduğum gibi oldum farklı biri olarak göstermedim çalışmadım. Herkes öyle olmalı, yapmacık olmaya hiç gerek yok. Fakirsem fakirim, zenginsem zenginim. Fakiriz evet ama bundan utanmıyorum. Faydalı olup babama destek olmayı yüreğimle istiyorum’’.

“İŞKUR’A BAŞVURDUM HİÇBİR SONUÇ ALAMADIM”

Baba Yusuf Derin ise ‘ekmek mücadelesini’ şöyle anlattı: ‘’45 yaşındayım, 4 aydır işsizim. Ankara Keçiören’de oturuyorum. Garsonluk yapmaya başlamıştım, koronavirüs dolayısıyla işyerleri kapandı, işsiz kaldım. Zor durumda kaldığım için, evime ekmek parası götürmem gerektiği için, çaresiz kaldım çabaladım. Baba olarak eve ekmek getirebilmek için mücadele ettim. İŞKUR’a başvurdum hiçbir sonuç alamadım. Daha önce simit sattım, ayakkabı boyadım, çay sattım. Devletin verdiği bin lirayı yeni aldım. Daha önce hiç almamıştım.”