Ekonomi

İŞKUR duyurdu: Ödemeler yarın hesaplara yatmaya başlayacak!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle İşsilik ve kısa çalışma ödeneği devreye sokulmuştu. İŞKUR resmi internet sitesinden yapılan bir duyuru ile Haziran ayı ödemelerinin yarın yatırılmaya başlayacağını açıkladı. Peki, kim ne zaman ödemeleri alacak? İşte cevabı…

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle devreye alınan kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşına ilişkin İŞKUR üzerinden açıklama yapıldı. İŞKUR ödemelerin yarın vatandaşların T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre hesaplarına yatmaya başlayacağını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk da işsizlik ve kısa çalışma ödeneklerinin öne çekildiğini açıklamış, “COVID-19 tedbirleri kapsamında 5 Temmuz’da yapılması gereken haziran ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerini erkene çektik. Ödemeleri, 29 Haziran’dan itibaren T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız” ifadelerini kullanmıştı.

İŞKUR tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödemeleri 2020 yılı 29 Haziran’da başlıyor
Haziran ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri erkene alınarak, 29 Haziran’dan itibaren T.C. Kimlik Numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatırılacaktır.
Sistemde IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlarımıza da T.C. Kimlik Numaralarının son hanesine göre PTT üzerinden ödemeleri yapılacaktır.

KİM NE ZAMAN ALACAK?

Buna göre T.C. Kimlik Numaralarının son hanesi;
0 olanlara 29 Haziran’da,
2 olanlara 30 Haziran’da,
4 olanlara 1 Temmuz’da,
6 olanlara 2 Temmuz’da,
8 olanlara ise 3 Temmuz’da ödemeleri yapılacaktır.